Festat zyrtare 2020

Cilat janë ditët e pushimeve zyrtare për vitin 2020? Sa dite jane pushim? Kalendari i pushimeve zyrtare 2020 në Shqipëri dhe në Kosovë.
0 1

Cilat janë festat zyrtare për vitin 2020?

Duke përfshirë ditët pushim për festën e Vitit të Ri, ditët e festave fetare, por edhe ditët e tjera kombëtare të shënuara pushim (Dita e Flamurit, Dita e Çlirimit etj…) dhe lejet vjetore, shqiptarët kanë 33 ditë pushimi të paguara. Sipas Kodit të Punës në Shqipëri janë 20 ditë pune pushim me leje vjetore. Ndërsa si festa zyrtare (pushime zyrtare) numërohen 13 ditë.

Në rastet kur festat zyrtare përkojnë të shtunën apo të dielën, e hëna kthehet në një ditë pushimi.

Kalendari i festave zyrtare 2020

 • Dita e mërkurë, 1 janar 2020–> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e enjte, 2 janar 2020 –> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e premte, 14 mars 2020 –> Dita e Verës
  E hëna, 16 mars 2020 pushim.
 • Dita e diel, 22 mars 2020 –> Dita e Sulltan Novruzit *
  E hëna me 23 mars 2020 pushim.
 • Dita e diel, 12 prill 2020 –> Pashkët Katolike *
  E hëna më 13 prill bëhet pushim
 • Dita e diel, 19 prill 2020 – Pashkët Ortodokse *
  E hëna më 20 prill bëhet pushim
 • Dita e premte, 1 maj 2020 –> Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve
 • Dita e diel, 24 maj 2020 –> Dita e Bajramit të Madh **
 • Dita e diel, 31 korrrik 2020 –> Dita e Kurban Bajramit **
 • Dita e shtunë, 5 shtator 2020 –> Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës
 • Dita e shtunë, 28 nëntor 2020 –> Dita e Flamurit dhe Pavarësisë
  E hëna më 30 nëntor 2020 bëhet pushim
 • Dita e diel, 29 nëntor 2020 –> Dita e Çlirimit
  E marta më 1 dhjetor 2020 bëhet pushim
 • Dita e martë, 8 dhjetor 2020 – Dita Kombëtare e Rinisë
 • Dita e premte, 25 dhjetor 2019 – Krishtlindjet

** Data e festave të Kurban Bajramit dhe Bajramit të Madh mund të ndryshojë sipas kalendarit hënor. Për çdo rast që do të ketë ndryshime, do të viheni ne dijeni më një njoftim apo rifreskim të ri.

 • Dita e mërkurë, 1 janar 2020–> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e enjte, 2 janar 2020 –> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e martë, 7 janar 2020 –> Krishtlindjet Ortodokse
 • Dita e hënë, 17 shkurt 2020 –> Dita e Pavarësisë
 • Dita e enjte, 9 prill 2020 –> Dita e Kushtetutës së Republikës së Kosovës
 • Dita e diel, 12 prill 2020 –> Pashkët Katolike *
  E hëna më 13 prill bëhet pushim
 • Dita e diel, 19 prill 2020 – Pashkët Ortodokse *
  E hëna më 20 prill bëhet pushim
 • Dita e premte, 1 maj 2020 –> Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve
 • Dita e shtunë, 9 maj 2020 –> Dita e Evropës
  E hëna më 11 maj 2020 bëhet pushim.
 • Dita e diel, 24 maj 2020 –> Dita e Bajramit të Madh **
 • Dita e diel, 31 korrrik 2020 –> Dita e Kurban Bajramit **
 • Dita e premte, 25 dhjetor 2019 – Krishtlindjet

** Data e festave të Kurban Bajramit dhe Bajramit të Madh mund të ndryshojë sipas kalendarit hënor. Për çdo rast që do të ketë ndryshime, do të viheni ne dijeni më një njoftim apo rifreskim të ri.

Marrë nga portali shtetëror i Republikës së Kosovës.

pushimet zyrtare 2019


Kalendari i festave zyrtare për vitin 2019
 • Dita e martë, 1 janar 2019 –> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e mërkurë, 2 janar 2019 –> Festa e Vitit të Ri
 • Dita e enjte,14 mars 2019 –> Dita e Verës
 • Dita e premte, 22 mars 2019 –> Dita e Sulltan Novruzit
 • Dita e diel, 21 prill 2019 –> Pashkët Katolike
  E hëna më 22 prill bëhet pushim
 • Dita e diel, 28 prill 2019 – Pashkët Ortodokse
  E hëna më 29 prill bëhet pushim
 • Dita e mërkurë, 1 maj 2019 –> Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve
 • Dita e mërkurë, 5 qershor 2019 –> Dita e Bajramit të Madh*
 • Dita e hënë, 12 gusht 2019 –> Dita e Kurban Bajramit*
 • Dita e enjte, 5 shtator 2019 –> Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës
 • Dita e enjte, 28 nëntor 2019 –> Dita e Flamurit dhe Pavarësisë
 • Dita e premte, 29 nëntor 2019 –> Dita e Çlirimit
 • Dita e diel, 8 dhjetor 2019 – Dita Kombëtare e Rinisë
  E hëna më 9 dhjetor 2019 bëhet pushim
 • Dita e mërkurë, 25 dhjetor 2019 – Krishtlindjet

Lexoni dhe: Perfitimi i barrelindjes, sa ju ka ardhur ne ndihme? 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mos përdorni smartfonin gjatë pushimit...

Nëse gjatë pushimit në punë ju jeni një nga ata njerëzit që menjëherë vendosin dorën tek smartfoni, duhet ta dini se kjo nuk është një ide e mirë. Përdorimi i...

Puna e tepërt rrit rrezikun...

Për të zbuluar lidhjen e rrezikshme midis punës dhe goditjes në tru është një studim i Universitetit Angers në Institutin Kombëtar Francez të Shëndetit dhe Kërkimit Mjekësor, i cili tregoi...

A ju bullon shefi në...

Një studim i ri i Universitetit Shtetëror Portland ka zbuluar se siguria për punonjësit mund të komprometohet kur trajtohet në mënyra që dobësojnë lidhjet e tij brenda një grupi pune....

Arsyet pse duhet të shkoni...

Avantazhet e lëvizjes me biçikletë në krahasim me një makinë dihen se janë të pafundme. Këtë e vënë në dukje shumë mjekë, por kur bëhet fjalë për ta praktikuar, jo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X