Fertilizimi In-Vitro, sa rendesi ka mosha e nenes?

0 0

Zakonisht kjo metodë përdoret kur çifi ka vendosur të sjellë në jetë një fëmijë në moshë të madhe dhe ngjizja natyrale nuk është duke ndodhur. Nëse do të mendoni të filloni një shtatzani për herë të parë në moshën 37-38 vjeçare me siguri përpjekjet tuaja do të shkojnë dëm dhe ju do ta gjeni veten duke kërkuar ndihmë mjekësore.

Një proces i pakthyeshëm

Fertiliteti i gruas lidhet me moshën dhe me cilësinë apo sasinë e ovociteve të pranishme në vezorem të cilat fillojnë të bien rreth moshës 32 vjeçare, për të pësuar një rënie edhe më të shpejtë pas moshës 37 vjeçare.

Tani fillojnë të rriten problemet që mund të kompromentojnë aftësinë e gruas për shtatzani por edhe për të sjellë në jetë një fëmijë me probleme të caktuarta.

Të dhënat që i përkasin fekondimit artificial me transferim embrionesh vërtetojnë qartë se numri i bebeve të ardhura në jetë pas transferimit të embrionit bie ndjeshëm me rritjen e moshës së gruas. Edhe pse fertilizimi In-Vitro është një teknikë që përdoret prej më shumë se 40 vitesh në shumë vende të botës, nuk mund të sigurojë menjëherë efikasitet nëse gruaja është në moshë të madhe. Nëse gruaja ka kaluar moshën 36 vjeçare duhet të bëjë trajtim me medikamente për 6 muaj dhe më pas të vazhdohet me proçedurat e tjera të fekondimit.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X