loading

Fëmijët gërhasin, mund të jetë faji i zgjerimit të adenoideve

Nëse fëmija gërhet shpesh në gjumë, shkaku mund të jetë zgjerim i adenoideve. Kjo gjendje vështirëson shumë frymëmarrjen.
0 0

Fëmijët gërhasin natën? Mund të jetë faji i një ftohjeje të thjeshtë, por nëse ndodh shpesh është faji i adenoideve të zgjeruara. Në fakt, rreth 2/3 e fëmijëve kanë një gjumë të zhurmshëm. Mund të jetë faji i një ftohje të thjeshtë, por nëse një fëmijë gërhet çdo natë, sipas ekspertëve, midis mundësive më të shpeshta ka një zgjerim të adenoideve, i quajtur edhe hipertrofi, të cilat, të vendosura në një ngushtësi midis hundës dhe fytit, bëjnë frymëmarrjen të vështirë.

Adenoidet shkaktojnë gërhitje

Në 2 vitet e para të jetës problemet e gërhitjes dhe apnea e gjumit ndikojnë nga 3 deri në 27% e fëmijëve deri në 6 vjet. Sipas ekspertëve shkaqet kryesore të problemeve të frymëmarrjes në gjumë përgjithësisht janë zgjerimi i adenoideve ose bajamet. Nëse adenoidet parandalojnë frymëmarrjen e duhur gjatë gjumit, fëmijët mund të kenë një çrregullim gjumi, të quajtur “sindromi i apneas së gjumit”. Prindërit shpesh nuk e vënë re, sepse fëmija nuk zgjohet, ndalon frymëmarrjen për disa sekonda, pastaj pa e kuptuar, ndryshon pozicionin, e riorganizon “rrëmujën” dhe rifillon gërrhitjen. Nuk ka asgjë serioze nëse episodi ndodh vetëm njëherë. Por, nëse apneat ndjekin njëra-tjetrën gjatë natës, në mëngjes fëmija do të jetë i përgjumur dhe i çuditshëm.

Pjesë e sistemit limfatik

Adenoidet janë një masë e indeve limfatike, një burim shumë i rëndësishëm për mbrojtjen e organizmit. Indet limfatike të adenoideve, së bashku me bajamet dhe nyjet limfatike të qafës, në fakt njohin çdo molekulë të huaj, të tilla si viruset dhe bakteret, dhe prodhojnë antitrupa për të bllokuar dhe mbrojtur infeksionet e traktit respirator.

Si trajtohet problemi

Pra, çfarë duhet të bëni kur dyshoni për një zgjerim të adenoideve? Rregulli numër një është të lani hundën me ujë të kripur disa herë në ditë, mbani fëmijën të pastër për të parandaluar zhvillimin e mikrobeve; lëreni të flejë pak ngritur, ndoshta me një jastëk nën dyshek për të ndihmuar frymëmarrjen gjatë natës; jepini shumë lëngje për të mbajtur sekrecionet e hundës më likuide.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Po sikur ta kishe djalin...

Kur Amy Schumer doli në skenë dhe u tregua jashtëzakonisht e sinqertë në lidhje me diagnozën e autizmit të burrit të saj, ne e duartrokitëm atë. Dhe këtë javë, kur...

Dermatiti atopik përkeqësohet në verë,...

Për ata që vuajnë nga dermatiti atopik, nxehtësia, djersa dhe uji i detit përkeqësojnë simptomat duke shkaktuar kruajtje. Lëkura e thatë Dermatiti atopik manifestohet nga skuqje dhe kruajtje në lëkurën...

Dilema: T’i ndajnë binjaket dhe...

Operacioni i ndarjes do të shpëtonte jetën e një prej vajzave tre-vjeçare, por do të çonte në vdekjen e tjetrës. "Ndeye është e gjallë, i pëlqen vëmendja, ndërsa Marieme ka...

Fëmijët që lindin nga këto...

Hulumtuesit, të cilët analizuan më shumë se 2 milionë lindje dhe 3,000 raste të kancerit në Pensilvani, besojnë se ndërprerjet në nivelet e insulinës në pikat kyçe të zhvillimit të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X