Femije i irrituar? 9 frazat qe duhet te perdorni per ta qetesuar!

0 0

Duke qënë se është e vështirë të menaxhosh në disa raste një fëmijë të irrituar, kemi sjellë për të gjithë prindërit një guidë të vogël e cila mund t’ju vijë në ndihmë.

Shprehjet që do t’ju ndihmojnë të menaxhoni sjelljen agresive të fëmijës

 • E kuptoj që je i zemëruar, por nuk duhet të gjuash askënd. Të gjithë kanë të drejtë të jenë të sigurt. Kjo duhet të përdoret nëse fëmija tenton të gjuajë me dorë, dhe tregon se nuk është gabim të jesh i mërzitur, por të ngresh dorë ndaj dikujt.
 • E ke të vështirë ta bësh? Hajde se e bëjmë bashkë. Pra ju nuk duhet ta qortoni kur nuk bën dot diçka, por ta ndihmoni.
 • Cilat janë ato gjëra që nuk po të pëlqejnë? Nëse ai nuk do të hajë apo bëjë diçka ju nuk duhet ta detyroni, por të kuptoni ku qëndron problemi.
 • Fol më mirë në vend që të qash. Pra ftoheni të flasë normalisht që dhe ju ta kuptoni.
 • Nuk më dëgjove? Po ta përsëris. Pra tregohuni të duruar pasi nervozizmi juaj e acaron fëmijën.
 • Më shiko mua. Kontakti viziv do të bëjë atë të kuptojë që ju jeni atje, duke e dëgjuar dhe mbi të gjitha i kominukon autoritetin tuaj.
 • Nuk të pëlqen? Epo mirë! Nëse nuk i pëlqen diçka mos e impononi.
 • Hajde të provojmë të bërtiturën e luftëtarit. Nëse do t’i thoni të pushojë me siguri nuk do ta bëjë, kështu që mund të provoni këtë si një formë loje.
 • Jo para të gjithëve, flasim vetëm unë dhe ti. Mos i shprehni se po ju vendos në siklet kur bërtet para të gjithëve. E madje evitoni zgjidhjen e problemeve para personave të tjerë, kështu do të mësojnë si të sillen edhe kur të rriten.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X