X

Kryesore

Femija nuk fle? Ja si te mposhtni lodhjen

Për prindërit më fatlumë rikuperimi i gjumit të natës mund të bëhet gjatë ditës. Por çfarë ndodh nëse gjatë ditës nënës apo babait i duhet të shkojë në punë, të merret më punët e shtëpisë, aktivitetet e tjera të ditës etj?

Cila është mënyra më e mirë për të mposhtur lodhjen?

  • Një mëngjes i pasur me fibra integrale. Energjia juaj do të jetë rreth 10% më e lartë.
  • Pini kafe. Mos shkoni në punë pa e marrë një dozë të caktuar kafeine e cila do të “zgjojë” trurin.
  • Më pak yndyrna. Konsumoni më shumë karbohidrate të cilat do të rrisin nivelin e përqëndrimit.
  • Bëni shëtitje. Pas drekës një shëtitje në natyrëtë gjelbër mund të reduktojë lodhjen më shumë se gjumi.
  • Përtypni camcakëz. Kjo do të ndihmojë që reflekset të jenë më të shpejta duke qënë se rritet fluksi i gjakut në tru. Këshillohet të jetë me shije mente ose kanelle.
  • Flini pak. Nëse do të keni mundësi qoftë edhe 10 minuta në ditë. Sipas disa studimeve 10 minuta gjumë janë më efektivë se 30 minuta.
  • Pini shumë ujë. Kjo do të rrisë nivelin tuaj të përqëndrimit, i cili do të rritet pasi keni pirë konkretisht 3 gota (775ml).
  • Zgjohuni menjëherë. Mos e zhvendosni alarmin tuaj edhe për 2 minuta të tjera. Kjo do të bëjë që në momentin që do të dilni nga shtëpia truri të jetë më vigjilent.

Lexoni dhe: 5 menyra si ta vë femijen ne gjume dhe “te sigurohem” qe bebi nuk do te zgjohet gjate nates

 

 

 

 

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Pas lindjes
thumbnail_breastfeeding-friend-photo
Kujdesi i nenes qe ushqen me gji

Mos u shqetësoni nëse barku juaj është i madh dhe këmbët të fryra. Për një kohë të shkurtër gjithçka do...

Close