Femija nuk fle? Ja si te mposhtni lodhjen

0 0

Për prindërit më fatlumë rikuperimi i gjumit të natës mund të bëhet gjatë ditës. Por çfarë ndodh nëse gjatë ditës nënës apo babait i duhet të shkojë në punë, të merret më punët e shtëpisë, aktivitetet e tjera të ditës etj?

Cila është mënyra më e mirë për të mposhtur lodhjen?

  • Një mëngjes i pasur me fibra integrale. Energjia juaj do të jetë rreth 10% më e lartë.
  • Pini kafe. Mos shkoni në punë pa e marrë një dozë të caktuar kafeine e cila do të “zgjojë” trurin.
  • Më pak yndyrna. Konsumoni më shumë karbohidrate të cilat do të rrisin nivelin e përqëndrimit.
  • Bëni shëtitje. Pas drekës një shëtitje në natyrëtë gjelbër mund të reduktojë lodhjen më shumë se gjumi.
  • Përtypni camcakëz. Kjo do të ndihmojë që reflekset të jenë më të shpejta duke qënë se rritet fluksi i gjakut në tru. Këshillohet të jetë me shije mente ose kanelle.
  • Flini pak. Nëse do të keni mundësi qoftë edhe 10 minuta në ditë. Sipas disa studimeve 10 minuta gjumë janë më efektivë se 30 minuta.
  • Pini shumë ujë. Kjo do të rrisë nivelin tuaj të përqëndrimit, i cili do të rritet pasi keni pirë konkretisht 3 gota (775ml).
  • Zgjohuni menjëherë. Mos e zhvendosni alarmin tuaj edhe për 2 minuta të tjera. Kjo do të bëjë që në momentin që do të dilni nga shtëpia truri të jetë më vigjilent.

Lexoni dhe: 5 menyra si ta vë femijen ne gjume dhe “te sigurohem” qe bebi nuk do te zgjohet gjate nates


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X