Femija juaj ka gjume te lehte? 6 gjerat qe duhet te dini

0 0

Gjumi i fëmijës, një cështje për të cilën nënat mund të flasin me orë të tëra. Por si ta përballojmë në mënyrën  e duhur gjumin e lehtë të fëmijës tonë:

  1. Fëmija nuk e bën dot dallimin midis ditës dhe natës: të paktën gjatë muajve të parë kështu ndodh. Ju duhet të mundoheni ta bëni atë ta kuptojë. Nëse fëmija juaj zgjohet çdo 2-3 orë për të pirë nuk duhet të mendoni se e ka gjumin e lehtë, në të vërtetë kështu janë ritmet e një të porsalinduri.
  2. Mos veproni në mënyrë direkte: mund të ndodhë që fëmija nga një gjumë i qetë të fillojë të lëvizë. Ju nuk duhet të veproni në mënyrë direkte sepse ndonjëherë jeni ju që e zgjoni.
  3. E mbështillini me çarçaf: për disa fëmijë kjo metodë e vjetër funksionon për mrekulli. E mbështillni fëmijën me nje çarçaf të hollë, dhe nëse është vapë vëzhgoni reagimin e fëmijës. Nëse ai nuk e pranon ja hiqni atë nga trupi. Kjo e bën atë të mendojë se është ende brenda barkut të nënës dhe për pasojë do të flejë më i qetë.
  4. E largoni fëmijën nga vetja: duke filluar nga muaji i 4-t fëmija mund të mos flejë më në krevatin tuaj apo ngjitur me të. Ndonjëherë fëmija nuk e ka gjumin e lehtë, thjesht ka nevojë për hapësirën e tij ashtu si edhe ju. Ndonjëherë mund të jeni vetë ju që në mënyrë të pavullnetshme ja prishni gjumin fëmijës.
  5. Kuptoni sinjalet e fëmijës: fëmija mund të zgjohet natën edhe sepse mund të ketë ftohtë apo vapë. Pra nëse e kuptoni se ka uri ushqeheni, dhe më pas vëzhgoni nëse ka ftohtë apo vapë.
  6. Dysheku i krevatit: e dini se edhe një fëmijë i porsalindur ka nevojë të flejë në një dyshek të rehatshëm? Pra shikoheni nëse ai është tepër i butë ose tepër i fortë dhe ndryshoheni.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X