Fëmija im i parë pati diskoti të shpatullave gjatë lindjes, a do të ndodhë sërish me të dytin?

0 0

Gjatë lindjes së fëmijës së parë, hasa shumë vështirësi në momentin që do dilnin shpatullat dhe u desh patjetër një ndërhyrje nga mjekët. A rrezikoj që të më ndodhë edhe në lindjen e dytë?

Nëse fëmija juaj i parë ka hasur vështirësi në lindje, në momentin e daljes së shpatullave, rreziku rritet për fëmijën e dytë.

Nuk ka dëshmi të përcaktuara nëse duhet të bëni patjetër lindje cezariane, nëse keni pasur këtë problem në lindjen e parë, jeni ju që e përcaktoni në bashkëpunim me mjekun tuaj gjinekolog.

Zgjedhja varet nga sa e vështirë ka qenë lindja juaj e parë, sa i madh është fëmija dhe çfarë mundësish ju ofrohen momentalisht.

Normalisht nuk do t’ju ofrojnë prerje cezariane pë të parandaluar vështirësinë e shpatullave, nëse nuk keni kombinim të faktorëve të rrezikut si diabeti, fëmija i madh në trup, apo një histori e mëparshme e lindjes.

Mund ta ndani këtë shqetësim edhe me nëna të tjera afër jush që kanë pasur vështirësi gjatë lindjes, për të marrë eksperiencat e tyre.

Lexo edhe: Nuk dua te kryej episiotomi gjate lindjes, a mund ta parandaloj?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X