Femija im e peshtyn ushqimin. Cfare te bej?

0 0

Sigurisht që është situatë e vështirë momenti kur fëmija e mbyll gojën sa herë i afrohet luga apo e pështyn ushimin që ka brenda saj, por ju duhet të dini se në një moment të tillë nuk duhet të nervozoheni apo t’i bërtisni fëmijës tuaj, përkundrazi duhet të ruani qetësinë sa më shumë të jetë e mundur. Fëmija është shumë i ndjeshëm dhe për pasojë mund të kuptojë tensionin e nënës, gjë e cila mund të bëjë që ai të refuzojë më keq ushqimin që jeni duke i dhënë, duke krijuar kështu një rreth vicioz që mund të bëhet tepër i vështirë për t’u çarë.

Ju duhet të dini se njohja e shijeve të reja, kontakti me lugën dhe mbi të gjitha kalimi nga krahët e nënës në karriken e ushqyerjes, provokon shpesh tek fëmija një reagim refuzues ndaj ushqimit. Për ta bërë sa më të lehtë këtë proçes mund të filloni duke e ushqyer fëmijën në krahun tuaj ose duke i dhënë në dorë një lugë plastike me ngjyrë, në mënyrë që të ketë mundësi të njihet me këtë objekt. Nuk duhet absolutisht të dorëzoheni gjatë refuzimeve që fëmija bën dhe t’i ofroni qumësht në mënyrë që të mos jetë i paushqyer. Nëse do të bëni këtë veprim fëmija do ta ketë edhe më të vështirë të mësohet me ushqimet e ngurta. Gjatë ditëve të para mund t’ja jepni fëmijës ushqimin me biberon me tapë të gjerë. Kjo do të jetë një mënyrë e mirë për ta mësuar atë me shijet e reja, duke e bërë atë që të mësohet si filim me to dhe më pas të kalojë “traumën” e lugës.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Monitoruesit e foshnjave, baballarët më...

Monitoruesit e foshnjave mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm për mbajtjen e një veshi ose syri gjithmonë drejtuar tek fëmija teksa fle, ndërsa ju gjendeni në një pjesë tjetër të...

Si ndikon nëna tek e...

Thuhet se qarja e të porsalindurit është universale, sepse përmes lotëve dhe klithmave të vegjlit komunikojnë nevojat e tyre në botën e jashtme: urinë, etjen, gjumin, dhimbjen. Megjithatë, klithma e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X