Fëmija fle pak? Faji i prindërve

0 0

Pse fëmija fle pak? Shkaqet janë rrallë organike. Zakonet e rregullta familjare dhe besimi më i madh në aftësitë prindërore, nga ana tjetër, mund të përmirësojnë shqetësimet e natës për fëmijët.

Ja se çfarë mund të bëni nëse fëmija fle pak:

Rreth 800 prindër u ekzaminuan

Një studim i ri nga hulumtuesit në Harvard Medical School në Boston (SHBA), tregon se cilësia dhe kohëzgjatja e gjumit të fëmijëve të tyre gjithashtu varet nga besimi që prindërit ushqejnë në aftësitë e tyre prindërore. Studimi shqyrtoi sjelljen e 790 prindërve, kryesisht nënave, të fëmijëve nga 6 deri në 12 vjeç. Analiza e përgjigjeve tregoi se kohëzgjatja mesatare e gjumit ishte 6.9 orë për prindërit dhe 9.2 orë për fëmijët. Në veçanti, doli se nëse foshnja fle pak, në pjesën më të madhe të rasteve kjo ndodh për shkak të sjelljes së prindërve.

Gjendja më e mirë kur prindërit flenë më shumë

Rezultatet e hulumtimit nxjerrin në pah një fakt të rëndësishëm: kur prindërit me siguri i ndihmojnë fëmijët të flenë mjaftueshëm (57% e të intervistuarve), kohëzgjatja e gjumit të fëmijëve është më e madhe se 0.67 orë në ditë. Por kjo nuk është e gjitha: çdo orë më shumë e gjumit të prindërve korrespondon me një rritje prej 0.09 orë në ditë të gjumit të fëmijëve. Të pasurit një zakon të rregullt të gjumit mund të jetë një ilaç për vështirësitë e fëmijëve. Krijimi i një rutine për orët e mbrëmjes, siç është leximi i një libri, këndimi i ninullës etj, mund të ndihmojë në krijimin e një mjedisi paqësor dhe të qetë përpara gjumit.

Ta dini!

Çrregullimet e gjumit të fëmijëve gjithashtu mund të jenë manifestime të përgjigjes ndaj shqetësimit emocional të nënës dhe babait.

Lexo edhe: Cili eshte pozicioni i duhur per gjumin e foshnjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X