Fëmija 9 muajsh bën regres në zhvillim, si ta ndihmojmë?

0 0

 

9 muajt e një të porsalinduri janë një moment i rëndësishëm për çdo nënë dhe baba. Oraret dhe rutina e gjumit është rregulluar, gjidhënia është në proces, lëvizjet janë më të vendosura dhe energjike, dhe fëmija ka filluar të hajë. Ankthet e prindërve të rinj në dhënien e gjirit tani janë një kujtim i largët dhe ndoshta i harruar; netët pa gjumë i kanë lënë rrugë pushimit më pak të shqetësuar dhe vogëlushi i familjes fillon të ndërveprojë më shumë. Faza 9-mujore është një hap themelor në rritjen e një fëmije, por shpesh mund të ndodhin regrese, ose foshnja mund të ketë sjellje që nuk janë manifestuar më parë. Ky realitet i ri mund të destabilizojë prindin, i cili pasi është lehtësuar falë hapave përpara të fëmijës, mund të zhytet në një spirale të re ankthi dhe shqetësimi. Mos u shqetësoni, në 9 muaj disa regrese të fëmijës mund të jenë normale. Këtu do të lexoni metodën e duhur për t’i trajtuar ato.

Fëmija 9 muajsh: cilat janë ndryshimet që duhet të mbikëqyren tek fëmija

Pse fëmija 9 muajsh përballet me një fazë delikate? Pasi kaloi 9 muaj brenda barkut të nënës, fëmija ka përjetuar botën e jashtme për një periudhë të barabartë me atë të shtatzënisë. Nëse në fillim i porsalinduri ishte plotësisht i varur nga prindërit, si për ushqimin ashtu edhe për lëvizjet, pas 9 muajve fëmija fillon të jetë më autonom. Përpiqet të qëndrojë ulur, të kapë objektet, është kurioz për botën, ka një dietë të ndryshme dhe fillon të shprehë veten me gjuhën.

Në këtë fazë fëmija reagon nëse e thërrasin në emër; zbulon objekte të fshehura; proteston në qoftë se i marrin një lodër; kupton shumë fjalë; duartroket dhe bën mirupafshim me dorë.

Në moshën 9 muajsh, fëmija shkon nga të qenit një i porsalindur tek një fëmijë dhe ndan veten nga prindërit e tij, edhe pse ende ka nevojë për ta. Megjithatë, ky është një hap delikat që mund të krijojë pasiguri tek fëmija dhe kjo mund të krijojë regresione të vogla.

Regreset e fëmijës 9 muajsh

Faza e pasigurt e përjetuar nga fëmija në 9 muaj mund të çojë në regresione. Është një proces i përkohshëm që nuk duhet t’ju trembë. Regresioni paraqet mënyrën në të cilën fëmija shfaq nevojën e tij për të gjetur pikat e referencës. Prandaj, mund të ndodhë që gjumi, fillimisht i vazhdueshëm dhe i qetë i të porsalindurit, mund të ndërpritet në 9 muaj. Përveç kësaj, foshnja mund të shfaqë nervozizëm. Në këtë fazë mund të ketë gjithashtu një afrim më të madh të fëmijës tek nëna ose babai. Fëmija 9 muajsh mund të ketë nevojë të ndihet më afër një figure referimi, e cila në përgjithësi është ajo e prindit. Mund të ketë një refuzim të ushqimit, ose një kërkesë për më shumë ushqime, edhe gjatë natës.

Si të kapërcejmë këtë fazë delikate? Kjo është metoda për të trajtuar regresionet e fëmijës dhe për ta ndihmuar atë në 9 muajt e parë jashtë barkut.

Mënyra më e mirë për ta mbështetur fëmijën në 9 muaj është të jeni pranë tij me dashuri dhe durim. Nëse ka regresione, është mirë të mos e qortoni fëmijën, por ta mbështesni atë. Nëse ka nevojë për më shumë kontakt me nënën dhe babain, duhet të jeni pranë tij, duke i përkushtuar kohën dhe duke luajtur me të. Nëna mund të pranojë çdo kërkesë për të bërë më shumë ushqime me qetësi, pa frikë nga mësimi i zakoneve të gabuara. Në këtë mënyrë të porsalindurit do të ndihen të kujdesshëm, të sigurt, në praninë e nënës dhe babait. Kjo siguri do ta ndihmojë atë të kapërcejë ndarjen nga prindërit dhe të jetojë pavarësinë në një mënyrë të qetë, duke përjetuar botën pa ankth.

Lexo edhe: Bebi 9 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X