Faleminderit mësueses së parë të djalit tim, që sot nuk jeton më!

0 0

Isha shumë e shqetësuar për ta lënë djalin tim të vogël gjatë javës së tij të parë të shkollës, por ti e bëre më të lehtë. Ti i buzëqeshe siç i buzëqesh nëna fëmijës. Ti rrezatoje ngrohtësi dhe përqafimet e tua nuk mungonin kurrë.

Pas një dite të kaluar në klasë me ty, djali vinte në shtëpi duke kënduar. Sa herë që dëgjoj tim bir të këndojë, në mendje më vjen ti.

Nuk ta thashë në atë kohë, por aq shumë e doja këngën tuaj të mëngjesit, saqë e zbatova në klasën time (edhe unë jam mësuese). Herën e parë që e kënduam pasi të humbëm ishte e vështirë, por, me kalimin e kohës, unë ngushëllohem me faktin se edhe pse nuk je këtu, puna jote vazhdon t’i bëjë fëmijët të lumtur.

Kur pe që isha e shqetësuar, më përqafove me buzëqeshjen tënde dhe e dija që gjithçka do të ishte në rregull. Në ditët kur unë isha e mbingarkuar nga jeta, ti më ndaloje për të më përshëndetur. Ti kujdeseshe për ne prindërit po aq sa për fëmijët tanë.

Krijimtaria jote ishte frymëzuese. Unë kurrë nuk do t’i harroj fytyrat e fëmijëve kur ti e zbukuroje aq shumë klasën sa e transofrmoje.

Në kohën e shkurtër që të njoha, ju më mësove se çfarë lloj mësuese dua të jem.

Ti  kurrë s’më je dukur e fiksuar nga mali i dokumenteve ose ekuilibri i pamundur punë-jetë që vjen me rolin. Përkundrazi, ti dukeshe se përqafoje çdo minutë.

Nuk mund ta kuptoj pse ike nga ne. T’ja thoja djalit tim ishte një nga gjërat më të vështira që duhet të bëja. Nuk jam e sigurt se ai e kupton plotësisht, por ai më tha se të donte dhe ka pyetur nëse “fuqitë e tua robotike” do të funksiononin në parajsë. Shpresoj që gjithçka që i ke mësuar për Zotin dhe fenë është e vërtetë dhe se do t’i shkëlqesh nga qielli dhe do ta udhëzosh gjithmonë.

Një mik më tha një herë pendët e bardha janë engjëj që na tregojnë se të dashurit në parajsë janë mirë.

Do të doja t’i kisha thënë të gjitha këto kur ishe me ne. Shpresoj ta kesh ditur sa magjike ishe, i solle lumturi kujtdo që të njohu. Mirupafshim, e dashur mike.

Lexo edhe: Gjesti i mësueses ditën e parë të shkollës/ FOTO


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të ndihmojmë viktimat e...

Nëse dyshoni se të njohur ose të afërm tuaj janë viktimë e dhunës në familje, duhet t'i ndihmoni dhe t'u gjendeni. Kjo është një çështje delikate ndaj dhe mënyrë që...

Fëmijët në komunitet, sa të...

Vitet e fundit, gjithë sferat dhe aspektet e jetës sonë kanë ndryshuar me ritme të shpejta, e bashkë me to edhe koncepti i sigurisë së fëmijëve. Dikur fëmijët rriteshin në...

Vdes 13-vjeçari në Lushnjë, shkak...

Një ngjarje me fund tragjik ka ndodhur ditën e djeshme, për një familje në Lushnje, ku një 13-vjeçar humbi jetën duke u vetëvarur me një spango në qafë. Vogëlushi u...

Ngjarja makabre e vrasjes së...

Një ngjarje shumë e rëndë, makabre, ka ndodhur pasditen e djeshme në Fier, ku një 38-vjeçar ka rrëmbyer fëmijën e fqinjit, e ka vrarë dhe e ka groposur në shtëpinë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X