Faleminderit mësueses së parë të djalit tim, që sot nuk jeton më!

0 0

Isha shumë e shqetësuar për ta lënë djalin tim të vogël gjatë javës së tij të parë të shkollës, por ti e bëre më të lehtë. Ti i buzëqeshe siç i buzëqesh nëna fëmijës. Ti rrezatoje ngrohtësi dhe përqafimet e tua nuk mungonin kurrë.

Pas një dite të kaluar në klasë me ty, djali vinte në shtëpi duke kënduar. Sa herë që dëgjoj tim bir të këndojë, në mendje më vjen ti.

Nuk ta thashë në atë kohë, por aq shumë e doja këngën tuaj të mëngjesit, saqë e zbatova në klasën time (edhe unë jam mësuese). Herën e parë që e kënduam pasi të humbëm ishte e vështirë, por, me kalimin e kohës, unë ngushëllohem me faktin se edhe pse nuk je këtu, puna jote vazhdon t’i bëjë fëmijët të lumtur.

Kur pe që isha e shqetësuar, më përqafove me buzëqeshjen tënde dhe e dija që gjithçka do të ishte në rregull. Në ditët kur unë isha e mbingarkuar nga jeta, ti më ndaloje për të më përshëndetur. Ti kujdeseshe për ne prindërit po aq sa për fëmijët tanë.

Krijimtaria jote ishte frymëzuese. Unë kurrë nuk do t’i harroj fytyrat e fëmijëve kur ti e zbukuroje aq shumë klasën sa e transofrmoje.

Në kohën e shkurtër që të njoha, ju më mësove se çfarë lloj mësuese dua të jem.

Ti  kurrë s’më je dukur e fiksuar nga mali i dokumenteve ose ekuilibri i pamundur punë-jetë që vjen me rolin. Përkundrazi, ti dukeshe se përqafoje çdo minutë.

Nuk mund ta kuptoj pse ike nga ne. T’ja thoja djalit tim ishte një nga gjërat më të vështira që duhet të bëja. Nuk jam e sigurt se ai e kupton plotësisht, por ai më tha se të donte dhe ka pyetur nëse “fuqitë e tua robotike” do të funksiononin në parajsë. Shpresoj që gjithçka që i ke mësuar për Zotin dhe fenë është e vërtetë dhe se do t’i shkëlqesh nga qielli dhe do ta udhëzosh gjithmonë.

Një mik më tha një herë pendët e bardha janë engjëj që na tregojnë se të dashurit në parajsë janë mirë.

Do të doja t’i kisha thënë të gjitha këto kur ishe me ne. Shpresoj ta kesh ditur sa magjike ishe, i solle lumturi kujtdo që të njohu. Mirupafshim, e dashur mike.

Lexo edhe: Gjesti i mësueses ditën e parë të shkollës/ FOTO


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X