Fal për një jetë më të shëndetshme

0 0

Falja është quajtur ‘fjala F’ nga disa terapistë. Kjo është dhe arsyeja pse shumë njerëz kërkojnë faljen si detyrim ose një ngarkesë, një domosdoshmëri për të cilën ata ndiejnë presion.

Ndërsa falja nuk është e lehtë për shumë njerëz, është një aftësi që mund të mësohet. Keqkuptimet e gabuara kanë shumë për atë që do të thotë të falësh dhe të falësh, ka më shumë lidhje me falësin sesa të falurit.

Po aq e rëndësishme, falja sjell shumë përfitime shëndetësore.

“Ju qëllimisht vendosni të hiqni dorë nga ndjenja, motivimi negativ që mund të keni dhe mendimet negative ndaj personit që ju lëndon,” thotë Loren Toussaint, PhD, profesor i psikologjisë në Luther College në Decorah, IA.

“Përkufizimi më i mirë i faljes që kam dëgjuar erdhi nga një grua, e bija e së cilës ishte vrarë,” thotë Luskin. ”

Ajo tha: Falja po heq shpresën për një të kaluar të mirë.”

Falja dhe shëndeti juaj

Pavarësisht nëse falja përfshin një krim, një mik që ju qëndron në këmbë ose një diagnozë të sëmundjes kronike, ajo lidhet me përfitime të shumta shëndetësore, sugjerojnë studimet.

 

 

 

 

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X