Faktet shkencore thone se te kesh nje femije te zgjatet jeta

0 0

Të sjellësh në jetë një fëmijë si edhe të kujdesesh për të është një gëzim tepër i madh për prindërit. Të kesh një fëmijë padyshim të përmirëson jetën, por ndoshta prindërit nuk e dinë se edhe ta zgjat atë.

Sipas studimit 

Studimi është kryer në Zvicër dhe është publikuar në revistën “Journal of Epimediology Community Health”. Ky nuk është studimi i parë i kryer në lidhje me rëndësinë e fëmijës për jetën e prindërve.
Rezultati

Të kesh një fëmijë të zgjaten vitet e jetës. Nga të dhënat e nxjerra del rezultati se prindërve ju zgjatet jeta nga fëmijët, dhe kryesisht meshkujve. Sipas këtyre studimeve, meshkujve ju shtohen 2 vite jetë, ndërsa grave 1.5 vite. Pas moshës 60 vjeçare plakja fillon të ndihet më pak, si pasojë e pranisë së fëmijës. Është pikërisht edhe mbështetja që ata i japin fëmijës që ndikon në proçesin e plakjes. Nëse një çift nuk ka fëmijë, mund të shkaktohet izolim tek gruaja dhe burri, e cila ndikon keq edhe në jetëgjatësi.

Lexo edhe: A ju ben lidnja e radhes me te lumtur?

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X