Eshte e mundur te ngelesh shtatzane ndersa merr kontraceptiv?

0 0

Përgjigjja është po! Mund  të ndodhë nëse ajo nuk e ka kryer funksionin si pasojë e mënyrës së gabuar të përdorimit.

Si është e mundur të jem shtatzanë?

Mund të ndodhë për disa arsye:

 • Mund të harrohet të pihet kokrra;
 • E pezulloni marrjen e kontraceptivit menjëherë;
 • Merrni një dozë të gabuar të kontraceptivit.

Si duhet të merret një kokërr kontracpetivi?

Kokrra kontraceptive përmban 2 hormone të cilat janë efikase në trupin e gruas 24-30 orë dhe më pas eleminohen. Në momentin që ato eleminohen nuk janë më në gjendje të frenojnë punën e gjendrës së hipofizës pra shtatzania nuk mund të parandalohet. Kokrra duhet të merret çdo ditë në të njëjtën orë.

Mbani mend

Kokrrat që kanë një nivel të ulët hormonesh jo gjithmonë mund të frenojnë ovulimin, pra qafa e mitrës mund të përshkrohet nga spermatozoidët. Nëse kokrra që ka nivel të ulët hormonesh harrohet të merret shtatzania do të jetë gati e paevitueshme. Ky rrezik është më i lartë tek gratë e reja në moshë.

Që një kontraceptiv të jetë efikas duhet:

 • Të jetë i përshtatshëm për ju prandaj mos e merrni pa rekomandimin e mjekut;
 • Të merret në mënyrë të rregullt;
 • Të bëni disa periudha pushimi.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X