Eshte e mundur ta duam femijen me shume se “normalja”?

0 0

“Në aspektin e edukimit, nëse kërkoni perfeksionin do të kaloni në ekstreme. Të përcaktosh dhe vendosësh limite në sjellje si edhe të ekuilibrosh shprehjen e dashurisë dhe mund të rezultojë vërtet e vështirë”, shpjegon psikologia Agnes Pargade.
Edukimi kur dashuria i kalon kufitjë e normales shprehin prindërit
Gabimi i parë sipas specialistes që bëjnë prindërit është mbrojtja e tepërt e fëmijëve. Do të ishte shumë mirë t’i linit ata të ishin disi të pavarur, por duke i shoqëruar dhe duke ju dhënë dëshirën për t’u rritur. Ju duhet t’i lini ata të ecin sipas moshës së tyre.
Sipas saj ekziston edhe një kufi mes vëllezërve dhe motrave që është i gabuar. Sipas psikologes prindërit i duan shumë fëmijët por në mënyra të ndryshme nga njëri-tjetri. Për shembull diçka e tepruar në një familje me dy fëmijë është fakti që nëna i ble një bluzë fëmijës që ka nevojë duke i blerë edhe fëmijës që ka shumë të tilla. Në vend të kësaj ajo duhet t’i shpjegojë fëmijës tjetër se do t’i blejë edhe atij kur të ketë nevojë.
Rreziqet e teprimit në sjellje
Fëmijët të cilëve i shprehni shumë dashuri dhe i mbani shumë të lidhur pas vetes do të kenë më pak iniciativë në jetë. Duke u rritur ata do të jenë më të rrezikuar për t’u prekur nga varësia ndaj dashurisë. Doktoresha thekson se vajzat adoleshente që rriten në këtë mënyrë do të jenë të “ngjitura” ndaj nënës ose partnerit duke u kthyer në subjekte posesive.
Dashuria duhet t’i përshtatet gjithmonë fëmijës
Psikologia thekson se në lidhje me këtë nuk ekziston një formulë. Prindi duhet të shprehë ndenjat ndaj fëmijës sipas asaj që ai ka nevojë, pra nëse ka nevojë për mbështetje, siguri, qortim, pa hezituar t’i bëni edhe lavdërime në lidhje me diçka që e ka bërë në mënyrën e duhur. Kjo do të rrisë vetëvlerësimin e tij. Ai gjithashtu ka nevojë për puthje dhe përqafime.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Rregjistrohuni edhe ju ne portalin pernenat.al duke klikuar:  https://www.pernenat.al/register


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X