X

Kryesore

Erë të keqe të frymës? Problemi mund të jetë hunda juaj

Nëse luftoni me aromën e keqe të frymëmarrjes, ndoshta keni provuar gjithçka për të hequr qafe problemin – nga aromatizuesit e frymëmarrjes deri te gargarët etj. Kur këto nuk funksionojnë, ju duhet të kuptoni se cila është rrënja e problemit.

Diçka që ndoshta nuk e keni marrë në konsideratë është bllokimi i sinuseve (zgavrat e hundës). Hundët e rrjedhshme mund të shkaktojnë një shije të keqe në gojë dhe kjo është e lidhur edhe me një infeksion kronik të hundës.

Edhe pse sinuset nuk duket se kanë shumë të bëjnë me frymëmarrjen e keqe, rrjedhja e hundës që pason nga bllokimi i tyre është një shkak i shpeshtë i halitozës.

Gjendrat në hundë dhe fyt janë gjithmonë duke prodhuar mukozë, një substancë të trashë që laget dhe pastron membranat e hundës duke larguar lëndët e huaja. Ajo gjithashtu lufton infeksionet duke shkatërruar bakteret dhe viruset.

Trupi juaj është projektuar për të hequr qafe çdo mukus të tepërt që është në hundë. Mukusi përziehet me pështymën tuaj dhe derdhet në pjesën e prapme të fytit, zakonisht kur gëlltitet. Megjithatë, kur trupi juaj prodhon mukozë të tepërt ose më të trashë, bëhet më e dukshme. Ju jeni të vetëdijshëm për kalimin e saj në fyt ose derdhjen nga hunda juaj. Kjo zakonisht ndihet kur keni rrjedhje hundësh.

Problemet që shkaktojnë rrjedhje hundësh dhe aromën e keqe të frymës

  • Ftohja e zakonshme ose gripi;
  • Alergjia;
  • Infeksioni i sinusit.

Disa ilaçe, duke përfshirë pilulat e presionit të gjakut ose pilulat kontraceptive

Si ta kuptoni nëse është hunda ajo që ju shkakton aromën e keqe të frymëmarrjes:

  1. Keni një nevojë të shpeshtë për të pastruar fytin tuaj. Kur mukusi kullon nga sinuset ai shpesh mblidhet në krye të fytit, duke shkaktuar acarim.
  2. Vazhdimisht keni gëlltitje ose një ndjenjë sikur keni një gungë në fytin tuaj.
  3. Dhimbje grykësh të vazhdueshme që nuk zhvillohen si sëmundje. Rrjedhja e hundëve mund të bëjë që të ketë më shumë mukus në fyt dhe hundë, i cili shkakton inflamacion dhe acarim.
  4. Vështirësia e frymëmarrjes është shumë e zakonshme për njerëzit me rrjedhje hundësh.

Trajtimi i rrjedhjes së hundëve është më i lehtë nëse shkaku është identifikuar, pasi trajtimi ndryshon varësisht nga shkaku.

Infeksionet bakteriale trajtohen me antibiotikë. Sidoqoftë, këto barna mund të sigurojnë lehtësim të përkohshëm. Në rastet e sinusit kronik mund të kërkohet kirurgji për të hapur sinuset e bllokuara.

Alergjitë menaxhohen duke shmangur shkaqet, siç janë ushqimet ose polenat në pranverë.

Mjekët mund të japin edhe ilaçe për të ulur këto reaksione.

Lexo edhe: Si ta largoj eren e keqe te frymemarrjes se femijes tim?

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
penisi, problemet, partneri, problemet shendetesore tek burrat
6 gjërat që penisi i partnerit tuaj mund t’ju tregojë për shëndetin e tij

Ju e dini se si një ndryshim në mënyrën se si vagina juaj duket apo ndjehet mund t'ju tregojë për...

Close