Era e keqe e gojës mund të jetë shenjë e Covid 19

0 0

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë të flisni me mjekun ose dentistin tuaj për të bërë kontroll. Në fakt, disa ekspertë kanë zbuluar se, përveç pjesës tjetër, Covid-19 shkakton halitosis.

Sars-CoV-2 sulmon mukozat e gojës

Përveç kollës, sëmundje të mushkërive, ndryshime të lëkurës, zgavra e gojës preket gjithashtu nga Sars-CoV-2 dhe frymëmarrja e pakëndshme mund të jetë një simptomë që na shtyn të hetojmë. Për të kuptuar që Covid-19 shkakton halitosis është kryer një studim nga Universiteti i Brno, në Republikën Çeke. Sipas ekspertëve nga Shoqata Italiane e Periodontologjisë dhe Implantologjisë, era e keqe e gojës është një gjendje që shoqërohet shpesh me çrregullime të frymëmarrjes, gastrointestinale dhe madje edhe të mishrave të dhëmbëve. Infeksioni në fakt mund të ndryshojë karakteristikat e pështymës dhe, së bashku me mikroorganizmat anaerobe të pranishme në gjuhë ose pranë dhëmbëve që sintetizojnë përbërje të paqëndrueshme të squfurit, shkaktojnë aromën karakteristike të pakëndshme.

Më shumë raste të erës së keqe të gojës për shkak të Covid 19

Në të vërtetë, raportimi i rasteve të erës së keqe tek specialistët është rritur. Për këtë arsye, studiuesit ekzaminuan 18 persona me Covid-19, që kurrë më parë nuk kishin pasur probleme me erën e keqe të gojës për shkak të infeksionit. Për frymëmarrjen e pakëndshme, ata iu drejtuan ekspertëve midis majit dhe gushtit të vitit 2020, duke ndjerë gjithashtu shqetësime nga pikëpamja psikologjike.

Mosha mesatare ishte 35 vjeç dhe shumica e tyre kishin një nivel adekuat të higjienës orale. Në sipërfaqen e gjuhës, ekspertët kanë identifikuar ndryshime të shkaktuara ndoshta nga Sars-CoV-2 për shkak të receptorëve të enzimës konvertuese të angiotenzinës 2 (Ace2) të cilat lokalizohen me bollëk në mukozën e gojës. Studiuesit gjithashtu kryen një skanim të gjuhës, duke vërejtur se Covid-19 shkakton halitosis duke shkaktuar një zvogëlim të rrjedhës së pështymës dhe kjo nga ana tjetër shoqërohet me ndryshime të mukozës së gjuhës.

Rëndësia e higjienës orale

Përveç kësaj, antibiotikët përdoren shpesh te pacientët me Covid dhe këto ilaçe nga ana e tyre modifikojnë ekuilibrin e baktereve që jetojnë në zgavrën e gojës, duke shkaktuar dysbiosis të florës bakteriale të gojës, e cila shoqërohet me halitosis. Për më tepër, sipas studimit, është e mundur që ndikimi i sëmundjes mund të ketë përkeqësuar sjelljen në lidhje me higjienën e gojës në shtëpi dhe uljen e kujdesit dentar, nga frika e infeksioneve. E gjithë kjo ndikon negativisht në mikrobiomën orale. Më në fund, sipas ekspertëve italianë, është gjithashtu e mundur që përdorimi i maskave të ketë rritur perceptimin e problemit, sepse është më lehtë të ndjehet frymëmarrja e dikujt në mikromjedisin e krijuar nga vetë maska.

Kujdes nga periodontiti

Një gojë më e pastër kundërvepron me efektet negative të Covid-19. Kjo mbështetet nga të dhënat e para të botuara në Journal of Clinical Periodontology mbi efektet e parodontitit tek njerëzit me Covid-19: inflamacioni gingivar përkeqëson rezultatet e infeksionit. Për këto, ekspertët e Shoqatës Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë rekomandojnë higjienën e duhur të gojës dhe vizitat e rregullta te dentisti.

Lexo edhe: A është shpërqëndrimi shenjë e Covid-19?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X