Epidurali, kur aplikohet dhe rreziqet e teknikes

0 0

Shpesh kohëzgjatja e proçesit të lindjes e detyron gruan të kërkojë t’i aplikohet epidurali, kjo pasi anestezia do të bëj që ajo të ndiejë më pak kontraksionet. Megjithatë, në disa raste epidurali nuk mund të bëhet edhe nëse gruaja është dakord, dhe konkretisht:

• Kur lindja është e shpejtë dhe nuk e lejon aplikimin e epiduralit;
• Nuk jeni hapur më shumë se 3-4 cm.

Rreziqet e teknikës se epiduralit

• Dhimbje e madhe koke e shkaktuar nga dalja e lëngut spinal;
• Dhimbje gjatë uljes nga pozicionimi i kateterit;
• Mund të lindë nevoja e qëndrimit në shtrat për një kohë të caktuar;
• Monitorimi i shpeshtë i rrahjeve të zemrës si edhe presionit të gjakut;
• Në disa raste lindja mund të ngadalësohet ose ndërpritet dhe mund të lindë nevoja e përdorimit të forcepsit (metodë e tërheqjes së fëmijës nga mjeku);
• Gruaja mund të ketë vështirësi në ushqerjen me gji;
• Fëmija mund të ketë vështirësi në frymëmarrje;
• Nëna e re mund të ketë të vjella, dhimbje shpine, vështirësi në urinim si edhe në të ecur deri në dy orë pas lindjes.
Efektet e epiduralit zhduken rreth dy orë pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X