loading

Endrrat seksuale, a duhet t’i marrim seriozisht?

Në fusha të caktuara të analizës së ëndrrave, ka kohë që mendohet se ëndrrat janë një dritare e dëshirave tona të pandërgjegjshme.
0 1

Një studim i ri ka zbuluar se gratë kanë ëndrra më erotike se kurrë më parë (edhe pse më pak se meshkujt). Në një letër të botuar në revistën Psikologjia & Seksualiteti, Michael Schredl, një studiues i gjumit në Universitetin e Freiburg, Gjermani, zbuloi se frekuenca mesatare e ëndrrave erotike për 2,907 pjesëmarrës ishte rreth 18%.

Të rinjtë kishin ëndrra më erotike sesa njerëzit e moshuar. Hulumtuesit thanë arsyet e tyre për këtë – feminizmi i kishte bërë gratë më pak të kujdesshme për të pasur ëndrra erotike dhe seksi nuk ishte  pjesë e jetës për të moshuarit ashtu siç ishte për të rinjtë.

Mark Blagrove, një profesor i psikologjisë në Universitetin e Swansea, thotë se duhet të jemi të kujdesshëm ndaj studimeve retrospektive ku njerëzit raportojnë ëndrrat e kujtuara.

Në një studim të vitit 2007 ku kishte 3.500 raporte të ëndrrave, frekuenca e ëndrrave erotike ishte 8% për burrat dhe gratë. Gratë kishin më shumë gjasa të kishin ëndrra erotike me partnerët e tanishëm ose të mëparshëm; burrat kishin më shumë gjasa të ëndërronin për partnere të shumta seksuale.

“Ju tentoni të ëndërroni për atë që është më emocionale për ju. Për këtë arsye, ju mund të prisni që të ketë përmbajtje më erotike sesa ka”.

Tensioni ose problemet në jetën reale mund të jenë shkaku që keni ëndrra seksuale.

Pra, një jetë seksuale mesatarisht e lumtur nuk mund të çojë në ëndrra të tilla, sepse nuk ka asgjë ju sjell shqetësime për shkak të tensionit.

Një studim i vitit 2014 nga Dylan Selterman në Universitetin e Merilendit zbuloi se si ëndrrat, veçanërisht ato rreth tradhëtisë,  ndikonin sjelljen e pjesëmarrësve me partnerët e tyre të nesërmen.

Studiuesit nuk gjetën ndonjë gjë që parashikonte ëndrrat erotike. Kjo do të thotë se përmbajtja erotike nuk ka një marrëdhënie të ndikuar nga ngjarjet apo shqetësimet e ditës së mëparshme.

Ëndërrimi i përmbajtjeve erotike mund të jetë pothuajse rastësisht, ose si një përshkrim i një shqetësimi të rëndësishëm për jetën apo ngjarjet që ndodhin. Por studiuesit thonë se nëse keni ëndrra erotike duhet të jini mirënjohës pasi ka edhe më keq.

Ata zbuluan se 4% e ëndrrave të pjesëmarrësve në studim ishin rreth politikës.

Lexo edhe: Meshkujt dhe femrat, të ndryshëm edhe në ëndrra

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1,278

Loading ... Loading ...
  1. Sa seriozisht duhet t’i marrim ëndrrat seksuale – Gazeta Shneta | Me rëndësi shnetaGazeta Shneta | Me rëndësi shneta

    […] Ata zbuluan se 4% e ëndrrave të pjesëmarrësve në studim ishin rreth politikës./pernenat […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse po ndodhin kaq shumë...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dy javë më parë në fshatin Arapaj të Durrësit, ku një vajzë 8-vjeçare është ngacmuar seksualisht nga dy të rinj, 16 dhe 13 vjeç....

Nëse shpenzoni shumë kohë duke...

Ndonjëherë ky veprim ndihmon në sqarimin e dyshimeve shpejt dhe shumica e njerëzve e dinë se edhe nëse ato që lexohen në internet publikohen nga specialistët, por kjo nuk duhet...

Baballarët e rinj lidhen me...

Kujdesi për një të porsalindur është sinonim me netët pa gjumë. Studimet sugjerojnë se nënat që mund të flenë pak më shumë e bëjnë jetën e bebit më të mirë,...

Shfaqja e dashur për fëmijët...

  Shfaqja e dashur e fëmijëve Peppa Pig po akuzohet nga zjarrfikësit në Londër se është seksiste dhe i dekurajon vajzat për t'u bërë zjarrfikëse, pasi përdor terma që i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X