loading

Endrrat seksuale, a duhet t’i marrim seriozisht?

Në fusha të caktuara të analizës së ëndrrave, ka kohë që mendohet se ëndrrat janë një dritare e dëshirave tona të pandërgjegjshme.
0 1

Një studim i ri ka zbuluar se gratë kanë ëndrra më erotike se kurrë më parë (edhe pse më pak se meshkujt). Në një letër të botuar në revistën Psikologjia & Seksualiteti, Michael Schredl, një studiues i gjumit në Universitetin e Freiburg, Gjermani, zbuloi se frekuenca mesatare e ëndrrave erotike për 2,907 pjesëmarrës ishte rreth 18%.

Të rinjtë kishin ëndrra më erotike sesa njerëzit e moshuar. Hulumtuesit thanë arsyet e tyre për këtë – feminizmi i kishte bërë gratë më pak të kujdesshme për të pasur ëndrra erotike dhe seksi nuk ishte  pjesë e jetës për të moshuarit ashtu siç ishte për të rinjtë.

Mark Blagrove, një profesor i psikologjisë në Universitetin e Swansea, thotë se duhet të jemi të kujdesshëm ndaj studimeve retrospektive ku njerëzit raportojnë ëndrrat e kujtuara.

Në një studim të vitit 2007 ku kishte 3.500 raporte të ëndrrave, frekuenca e ëndrrave erotike ishte 8% për burrat dhe gratë. Gratë kishin më shumë gjasa të kishin ëndrra erotike me partnerët e tanishëm ose të mëparshëm; burrat kishin më shumë gjasa të ëndërronin për partnere të shumta seksuale.

“Ju tentoni të ëndërroni për atë që është më emocionale për ju. Për këtë arsye, ju mund të prisni që të ketë përmbajtje më erotike sesa ka”.

Tensioni ose problemet në jetën reale mund të jenë shkaku që keni ëndrra seksuale.

Pra, një jetë seksuale mesatarisht e lumtur nuk mund të çojë në ëndrra të tilla, sepse nuk ka asgjë ju sjell shqetësime për shkak të tensionit.

Një studim i vitit 2014 nga Dylan Selterman në Universitetin e Merilendit zbuloi se si ëndrrat, veçanërisht ato rreth tradhëtisë,  ndikonin sjelljen e pjesëmarrësve me partnerët e tyre të nesërmen.

Studiuesit nuk gjetën ndonjë gjë që parashikonte ëndrrat erotike. Kjo do të thotë se përmbajtja erotike nuk ka një marrëdhënie të ndikuar nga ngjarjet apo shqetësimet e ditës së mëparshme.

Ëndërrimi i përmbajtjeve erotike mund të jetë pothuajse rastësisht, ose si një përshkrim i një shqetësimi të rëndësishëm për jetën apo ngjarjet që ndodhin. Por studiuesit thonë se nëse keni ëndrra erotike duhet të jini mirënjohës pasi ka edhe më keq.

Ata zbuluan se 4% e ëndrrave të pjesëmarrësve në studim ishin rreth politikës.

Lexo edhe: Meshkujt dhe femrat, të ndryshëm edhe në ëndrra


  1. Sa seriozisht duhet t’i marrim ëndrrat seksuale – Gazeta Shneta | Me rëndësi shnetaGazeta Shneta | Me rëndësi shneta

    […] Ata zbuluan se 4% e ëndrrave të pjesëmarrësve në studim ishin rreth politikës./pernenat […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa të sigurta jemi se...

Edukimi është një nga themelet më të forta që mund të hedhë një prind, që përpara se të vijë në jetë fëmija, që në çastin kur mësojnë se po ngjizet...

Pse prindërit kanë më shumë...

Është e kotë të pyesësh një nënë nëse debaton ndonjëherë me fëmijët e saj. Madje, pyetja më e drejtë do të ishte se me cilin prej fëmijëve debatoni më shumë....

10 rregullat e etikës  për...

Njohja me këto rregulla edhe pse jo moderne do t'ju ndihmojë të lini një përshtypje të mirë pavarësisht se ku jeni. Bright Side ka studiuar disa rregulla etike, që mund...

Ndëshkimi duke i lënë fëmijët...

Nëse po mundoheni të disiplinoni vogëlushin tuaj dhe keni lexuar raporte që ndëshkimi duke i lënë vetëm do të çojë në probleme sjelljeje më vonë në jetë, mund të relaksoheni....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X