Ëndrrat përmirësojnë gjendjen psiko-fizike

0 0

 

Psikologu Rubin Naiman thotë se ëndrrat përfaqësojnë një përzierje të shkencës, magjisë dhe misterit: pa to, njerëzit janë më të prirur për nervozizëm, depresion dhe shtim në peshë.

Ndër efektet e mungesës së gjumit janë edhe humbja e racionalitetit, reduktimi i kujtesës dhe ndryshimi i sistemit imunitar.

Armiqtë e ëndrrave

Sipas Naiman, duhet të tregohet kujdes jo vetëm për alkoolin, drogën dhe një mënyrë jetese të papërshtatshme, por edhe për rutinën tonë të gjumit, piluat që përdorim, zhurmat, pajisjet tekonlogjike etj, që ndikojnë në orën biloigjike të trupit.

Ato nxisin mirëqenien psiko-fizike

Për shumë njerëz, gjumi dhe ëndërrimi mund të mos jenë shumë të rëndësishëm, madje ata reduktojnë kohën e gjumit për t’u marrë më aktivitete të tjera, por psikologu Naiman thotë se ëndrrat promovojnë mirëqenien fizike dhe mendore.

A e dini se?

Gjumi i qetë lidhet me një cilësi më të lartë të jetës dhe jetëgjatësisë. Për të ruajtur mirëqenien tuaj psiko-fizike do të ishte e mjaftueshme të flini 7-8 orë çdo natë.

Lexo edhe: Interpretimi i endrrave me te shpeshta ne shtatzani


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X