Endometrioza, shkaqet dhe mënyrat e parandalimit

0 0

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara, endometrioza prek 14 milion gra në Evropë, tre milion në Itali dhe mbi pesë milion në Shtetet e Bashkuara. Ka më shumë se 150 milion raste në të gjithë botën. Incidenca është midis 7 dhe 10 përqind e grave në moshë riprodhuese. Megjithatë, pikërisht gjatë shtatzënë mund të bëhet diçka për të luftuar endometriozën. Sipas ekspertëve, në fakt, origjina e kësaj sëmundjeje duhet të kërkohet kur personi është akoma në barkun e nënës.

Teori të ndryshme të origjinës

Endometrioza është një sëmundje që konsiston në rritjen, jashtë mitrës, të indit të mitrës, të quajtur endometrium. Kjo formon ciste dhe ngjitje në tubat fallopiane, në vaginë, madje edhe në zorrë, duke shkaktuar dhimbje dhe gjakderdhje të fortë gjatë menstruacioneve dhe duke e bërë të vështirë ngjizjen. Në vitet e kaluara, shumë hipoteza janë përparuar mbi origjinën e endometriozës, ndër të cilat:

Gjenetika

Ka një predispozitë gjenetike për gratë e së njëjtës familje që vuajnë nga ky problem, siç tregohet nga një studim i kryer në Oksford i cili identifikoi një seri ndryshimesh gjenetike te gratë e prekura nga kjo sëmundje. Për më tepër, përfshihej edhe ndryshimi i sistemit imunitar: mbrojtja e trupit shumë e efektshme do të shkaktonte një prodhim të tepruar të faktorëve përgjegjës për inflamacionin që mund të shkaktojë endometriozë dhe çrregullime të tjera inflamatore.

Ndotja

Për më tepër, roli i ndotësve të mjedisit është marrë gjithmonë në konsideratë. Disa substanca të pranishme në mjedis, nëse gëlltiten, thithen ose absorbohen përmes lëkurës, do të silleshin si estrogjen, duke shkaktuar kështu stimulim hormonal. Substancat e konsideruara përgjegjëse do të ishin, për shembull, nonilfenoli, që gjendet në detergjentë industrialë, insekticide dhe produkte të kujdesit personal, bisphenol, të çliruar nga enët plastike, alkilfenole, të prodhuara nga degradimi i detergjenteve, si dhe substanca të pranishme në produktet kozmetike.

Një studim mbi modelet e kafshëve ka treguar se administrimi i ndotësve, të ashtuquajturit përçarës endokrinë, janë në gjendje të kalojnë në placentë dhe të ndryshojnë zhvillimin normal të traktit gjenital të embrionit femëror, duke çuar në raste të endometriozës. Rreth 80 mijë përbërës kimikë janë të aftë për të gjeneruar efekte të ngjashme me estrogjenin, por ndërsa të rriturit kanë enzima të afta për t’i eleminuar ato, embrioni i mban. Është pikërisht kjo që shkakton formimin e qelizave endometriotike në fetuset femërore. Sëmundja është asimptomatike deri në pubertet, kur stimujt hormonalë bëjnë që ajo të aktivizohet. Një veprim parandalues ​​në thithjen e ndotësve gjatë shtatzanisë mund të jetë një mënyrë për të luftuar endometriozën dhe për të zvogëluar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes në fetus.

Origjina e lindur

Origjina kongjenitale e endometriozës është teoria që bashkon ato të mëparshmet dhe, për momentin, duket se është ajo më e besueshmja. Do të zbulohej në një shqetësim në formimin e sistemit gjenital të fetusit femër, për shkak të ndotësve të aftë për të kaluar placentën. Shmangia e ekspozimit ndaj këtyre substancave do të ishte mënyra e duhur për të luftuar endometriozën. Kjo është teoria më e akredituar deri më tani në kërkimin e shkaqeve të sëmundjes, mbështetur nga një studim shkencor i botuar nga Fondacioni Italian i Endometriozës, raportuar në librin ‘Endometrioza tek adoleshentët: një udhëzues gjithëpërfshirës për diagnostikimin dhe menaxhimin’ nga CH Nezhat , sapo u botua në Shtetet e Bashkuara. Eksperti italian Pietro Giulio Signorile shpjegon se analizat e kryera në mbi 100 fetuse, fatkeqësisht pësuan një abort spontan, treguan praninë e qelizave endometriale jashtë mitrës, në një përqindje të ngjashme me rastet e sëmundjes në popullatën e rritur. Ekspertët u nisën nga besimi se ajo është një sëmundje gjenetike dhe se për këtë arsye origjina e saj duhej gjetur në formimin e sistemit gjenital të fetusit.

Çfarë të bëjmë në praktikë

Mbrojtja e fetusit nga roli i dëmshëm i përçarësve endokrinë dhe, për këtë arsye, luftimi i endometriozës, është i mundur duke miratuar disa masa që do të vihen në praktikë sidomos në gjashtë muajt e parë të shtatzënisë. Për shembull, përdorimi i detergjenteve në shtëpi duhet të zvogëlohet, veçanërisht zbardhues, insekticide, zbutës industrialë. Kini kujdes nga pishinat që përdorin domosdoshmërisht shumë klor për arsye higjienike të sigurisë. Ushqimet organike duhet të konsumohen më tepër për të zvogëluar ekspozimin ndaj pesticideve, OMGJ-ve dhe plehrave kimikë. Në përgjithësi, është mirë që gruaja shtatzënë të shmangë ëmbëlsuesit dhe glutamatin e monosodit, duke favorizuar një dietë natyrale të bazuar në fruta, perime të lara mirë, që përfshin të gjitha lëndët ushqyese. Kini kujdes nga peshqit e mëdhenj që mund të përmbajnë sasi të mërkurit.

Për gatim, duhet të përdoren enë qeramike dhe qelqi dhe tigan, ndërsa mbetjet e ushqimit nuk duhet të ruhen në plastikë, por në gotë ose letër. Për të pirë dhe gatuar, përdorni gjithmonë ujë të pastruar me filtra të ruajtur në gotë dhe jo në plastikë. Së fundmi, për kujdesin e trupit, duhet të preferohen produkte pa metale, deodorantë artificialë ose aromë të tjerë sintetikë. Edhe në veshje, pëlhurat natyrore janë më të mira.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X