Emocionuese, dëgjon për herë të parë zërin e nënës/ VIDEO

0 0

Ky është momenti kur një djalë një vjeçar dëgjoi zërin e nënës së tij për herë të parë.

Tucker Gill ka lindur i shurdhër më 13 shkurt 2018.

Menjëherë pas ditëlindjes së tij të parë, ai iu nënshtrua një procedure nëntë orëshe për të marrë implantet “kokleare” (cochlea, pjesë e veshit të brendshëm, e përfshirë në dëgjim).

Të martën, pas katër javësh shërimi, implantet e tij u aktivizuan.

Nëna e tij, Jill Hudson Gill, ndau një video të momentit, ndërsa Tucker belbëzonte i lumtur , duke prekur prindërit e tij fyt për të ndjerë vibracionet siç kishte bërë gjithmonë, ndërsa ata flasin me të.

“Ne kemi pritur për këtë ditë për kaq shumë kohë! Implantet e Tuckerit u kryen këtë mëngjes dhe unë nuk mund të zgjedh vetëm një moment të preferuar “, shkroi Gill. “E gjithë familja jonë ishte në gjendje të ishte atje kur dëgjoi tingujt e tij të parë. Ne tashmë argëtohemi shumë duke e parë atë të përjetojë tinguj të rinj çdo ditë.”

Këto implante janë pajisje të vogla elektronike të cilat kanë dy pjesë. Një pjesë ulet pas veshit, ndërsa pjesa tjetër vendoset me kirurgji nën lëkurë.

Pajisjet nuk mund të rivendosin dëgjimin normal, por ato mund t’i ndihmojnë një personi të shurdhër që të kuptojë më mirë fjalën.

Tucker mund të jetë në gjendje të dëgjojë tani, por nëna e tij thotë se familja e tyre do të mbajë lidhje të forta me komunitetin e shurdhër që ata kanë pasur kaq afër në vitin e kaluar.

Ata po vazhdojnë të ndjekin mësimet për të praktikuar gjuhën dhe për të marrë pjesë në ngjarjet e grupeve mbështetëse.

E gjithë familja e tyre, duke përfshirë motrën e tij më të vjetër që nuk është e shurdhër, po vazhdon të ndjekë mësimet për të praktikuar gjuhën e shenjave.

“Unë dua që ai të jetë i sigurt dhe krenar për atë që ai është si një person i shurdhër”, shkroi Gilli në Facebook.

“Unë dua që ai të ketë mundësi. Identiteti i tij i shurdhër është diçka që kurrë nuk do të jem në gjendje ta kuptoj si person që dëgjon, prandaj kurrë nuk dëshiroj që ai të ndihet sikur është i detyruar të futet në botën e dëgjimit.

 


Lexo edhe: Testi i degjimit ndihmon te kuptoni autizmin qe ne lindje


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X