Emocionet e nje bebe

0 0

Një bebe mundet që në moshë të vogël të zhvillojë emocione të ndryshme, dhe për këtë arsye duhet ta ndihmoni t’i shprehë. Cilat janë emocionet e një bebe të vogël?

  • Gëzimi

Zakonisht fëmija është tepër i lumtur pasi është ushqyer. Të qeshurat me zë do të fillojnë nga muaji 5-6, e cila kryhet me vetëdijen e fëmijës.

  • Surprizimi

Shprehia e të qënit i surprizuar mund të vihet re edhe ndërsa fëmija është brenda barkut të nënës. Reagimet do të fillojnë të shprehen nga muaji i 5 pasi fëmija ka ardhur në jetë.

  • Inati

Ky emocion shfaqet rreth muajit të 4, dhe manifestohet duke hapur sytë, tendosur muskujt, të qarë të egër, mbyllje të syve dhe hapjes së gojës. Rreth muajit të 8 inati bëhet edhe më i egër.

  • Interesi

Fëmija do të hapë sytë dhe do të ndjekë me kuriozitet. Duke filluar nga java e parë pas lindjes fëmija shfaq kuriozitet për botën që e rrethon.

  • Trishtimi

Të porsalindurit shfaqin shenja trishtimi, kryesisht nëse ndihen të frustruar. Ata fillojnë ta shfaqin edhe më shumë këtë trishtim duke filluar nga muaji i 2. Nga muaji i 8 fëmija e kupton edhe trishtimin e nënës dhe vepron për ta qetësuar atë.

Shprehet me të qarë e cila bëhet edhe më e theksuar me rritjen e tensionit. Fëmija, duke filluar nga muajt e parë të jetës i kthen shpinën asaj çfarë e tremb. Nga muaji 8-9 fëmija fillon të shfaqë ankth ndaj të panjohurve. Tregohuni të kujdesshëm ndaj frikës dhe mos e konsideroni si kapriçio.

Lexoni edhe: Femijet behen altruiste nese mesojne te degjojne emocionet e te tjereve

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X