Embrioni mund te “vete-riparohet”!

0 0

Rezultatet e një studimi amerikan jane befasuese, embrioni mund të riparojë në mënyrë autonome edhe gabimet gjenetike.

Si është e mundur kjo?

Një studim i udhëhequr nga profesorja Magdalena Zernicka-Goetz, në Universitetin britanik  të Cambridge, është publikuar në revistën “Nature communications” duke nxjerrë në pah faktin se qelizat me zhvillim jo normal në fillim të shtatzanisë jo domosdoshmërisht sjellin në jetë fëmijë me një patologji të caktuar. Kjo ndodh pasi qelizat jo normale zhduken me anën e një proçesi qelizor të programuar, duke i lejuar kështu qelizat e shëndetshme të zëvendësojnë ato me probleme. Në këtë mënyrë fillon të zhvillohet një embrion i shëndetshëm.

Studimi filloi nga një problem vetjak…

Gjithë studimi morri jetë nga eksperienca personale e Zernicka-Goetz, e cila ngeli shtatzanë me fëmijën e saj të dytë në moshën 44 vjeçare. Në rastin e saj Viliocenteza (analizë) evidentoi anomali në ¼ e qelizave të plaçentës, por pas lindjes erdhi në jetë një fëmijë i shëndetshëm. Duke folur me ekspertët e gjenetikës ajo zbuloi si ishte e mundur të ndodhte diçka e tillë. Sipas tyre ky zëvendësim ndodh në rast se qelizat janë në një raport 50/50, duke bërë të mundur që qelizat jo normale të zëvendësohen dhe fëmija të dalë i shëndetshëm. Ky është një studim me rëndësi të madhe për gratë me moshë të madhe që kërkojnë të sjellin në jetë një fëmijë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X