Ekspozimi i fëmijëve në diell: me të vegjlit duhet të keni shumë kujdes

0 0

Mbrojtja e fëmijëve nga dielli, është gjithmonë e domosdoshme, madje mund të përcaktohet si një urdhër, por nuk është e detyrueshme për foshnjat në plazh të paktën deri në gjashtë muaj, edhe nëse janë nën një ombrellë. Për ta, nuk rekomandohet përdorimi i kremit kundër diellit: mbetet vetëm hija. Më pas nevojitet shumë kujdes midis muajit të gjashtë deri një vjeç dhe në çdo rast të vegjlit mund të merren në plazh vetëm gjatë mëngjesit herët dhe pasdite vonë.

Më shumë sesa rekomandime

Këto janë rregullat e sugjeruara nga IMI, Grupi Italian i Melanomës për t’i ekspozuar fëmijët në diell në mënyrë të sigurt. “Falë karantinës e kufizimit të orareve” thotë presidenti i IMI Ignazio Stanganelli, drejtori i Njësisë së Kancerit të Lëkurës të IRCCS “është e qartë se ekziston një dëshirë e madhe për të qëndruar në ajër të hapur. Por ne kurrë nuk duhet ta humbasim vigjilencën tonë në diell”. Në fakt, rrezatimi rrezikon të jetë një koncept në kundërshtim me atë të shëndetit nëse nuk veproni me kujdes dhe me mendje të shëndoshë. “Në të vërtetë, nëse nuk ndiqen rregullat e ekspozimit të duhur, ekziston rreziku i uljes së mbrojtjes imune me dëmtim të përhershëm të qelizave” specifikon eksperti. Dhe janë veçanërisht të vegjlit ata që vuajnë pasojat.

Sepse të vegjlit rrezikojnë më shumë

“Ne gjithmonë duhet të kemi parasysh që djegiet pediatrike janë një faktor predispozues për melanomën, një tumor malinj i lëkurës” vazhdon Stanganelli. Shifrat fatkeqësisht flasin vetë. Sipas të dhënave nga fushata e ndërgjegjësimit të IMI “Il Sole per Amico” 9.4% e fëmijëve janë ende të djegur. Jo vetëm kaq: nëse nga njëra anë në 15 vitet e fundit përdorimi i kremrave për diell është rritur me 14.7% (nga 71.1% në 85.8%) dhe me 11.1% (nga 19.7% në 28.8%) përdorimi i një bluze sa herë që jeni në diell, nga ana tjetër kapelja nuk konsiderohet një mjet mbrojtjeje, aq sa ata që nuk e përdorin kurrë janë rritur me 6.6% (nga 20, 9% në 26.5%).

Kujdes nga nishanet

Fëmijët me sy kafe / jeshile rrezikojnë vetëm pak më shumë nga djegia nga dielli, por mundësia rritet ndjeshëm për ata me më shumë se 20 nishane në krahët e tyre dhe madje dyfishohet për ata me lëkurë shumë të bardhë në krahasim me ata që kanë lëkurë të errët. “Në çdo rast, për fëmijët”, përfundon Dr. Stanganelli “rekomandohet gjithmonë mbrojtja maksimale, pra një krem ​​kundër diellit me Spf 50+, por është gjithashtu mirë të përdorni bluza dhe veshje të tjera mbrojtëse, përfshirë syzet e diellit”.

Në çdo rast, ekspozimi në diell duhet të jetë i ngadaltë dhe gradual dhe për një kohë të kufizuar.

Lexo edhe: A mund ta përdor kremin tim të mbrojtjes nga dielli edhe për fëmijën tim?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të shmangim stresin gjatë...

Kur nisemi për pushime, nga vetë fjala dëshirojmë të qetësohemi e të shkëputemi nga stresi i përditshëm. Megjithatë, pavarësisht dëshirës së madhe për qetësi, vetë pushimet mund të na kthehen...

Ja pse duhet të lexoni...

Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin....

Si të kujdesemi për fëmijën...

Astma alergjike, dermatiti atopik dhe diabeti janë ndër sëmundjet më të shpeshta kronike tek fëmijët të cilët, gjatë muajve të verës, kanë nevojë për vëmendje të veçantë për pushimet në...

Të udhëtosh në gusht: përfitimet...

Në fakt, në ketë kohë, shumica prej nesh largohen me pushime, kështu që njerezit vendosin të “stakojnë mendjen”. Sigurisht të udhetosh në këtë periudhë të vitit ka argumenta pro dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X