Efektet e pandemisë, çrregullime në ushqyerje tek fëmijët e të rinjtë

0 0

Ata që vuajnë më shumë nga pasojat e kufizimeve për shkak të koronavirusit, janë më të rinjtë. Fëmijët dhe adoleshentët u privuan nga hapësirat shoqërore. Në shkollë, momentet e kontaktit janë pothuajse zero; nuk ka më momente loje dhe argëtimi me grupin e shokëvee shoqeve, nëse nuk ndërmjetësohet nga një kompjuter ose tablet. Koha e kaluar me prindërit rritet, por edhe tensionet rriten.

Sot, fokusi është në diagnostikimin dhe trajtimin e koronavirusit tek pacientët. Sidoqoftë, shumë adoleshentë po përjetojnë efekte të rënda afatgjata, duke filluar me çrregullime të të ngrënit.

Alarm shoqëror për buliminë dhe anoreksinë

Laura Dalla Ragione, udhëheqëse e rrjetit për çrregullime të ngrënies të USL 1 të Umbrisë tha: “Trauma pandemike për më të vegjëlit. Rastet e çrregullimeve të ngrënies janë duke u rritur me 30% në këtë periudhë të urgjencës së koronavirusit dhe fatkeqësisht shkalla e vdekshmërisë është rritur me të njëjtën përqindje”.

Mosha e fillimit të sëmundjes ulet

Çrregullimet e të ngrënit kanë gjithmonë origjinë traumatike dhe sigurisht që efektet e pandemisë që po përjetojmë përfaqësojnë një traumë për fëmijët dhe adoleshentët. “Rastet janë përhapur gjithmonë në të gjitha rajonet me një incidencë që është 10% e vajzave të reja midis moshës 12 dhe 25 vjeçare. Një numër – shpjegon Dalla Ragione – tashmë i nënvlerësuar dhe që nuk i merr parasysh meshkujt, por që gjithsesi gjatë vitit 2020 është vërejtur rritje.

Pesëdhjetë përqind e rasteve të diagnostikuara rishtazi përfshijnë buliminë nervore. Pjesa tjetër është e lidhur me anoreksinë nervore e cila manifestohet me fiksim të peshës trupore dhe kufizim të marrjes së ushqimit me momente të ngrënies së tepërt, duke ndikuar në peshë.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Fëmijët bëjnë naze në ushqim?...

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës...

Flavanolet ulin presionin e lartë...

Shtimi i ushqimeve të pasura me flavanole në tryezë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Ky është rezultat i një studimi britanik nga Universiteti i Reading botuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X