Efektet e dëmshme që shkaktoni tek fëmijët nëse i ushqeni me forcë

Si prindër ne dëshirojmë që fëmijët tanë të kenë një ushqyerje optimale dhe për këtë këmbëngulim që ata të ushqehen me vaktet e duhura.
0 0

Sidoqoftë, ushqyerja e fëmijëve mund të jetë një detyrë e vështirë, veçanërisht nëse fëmija juaj kundërshton ose nuk pranon të hajë atë që ju dëshironi që ai të hajë. Në situata të tilla, prindërit shpesh priren të ushqejnë me forcë fëmijët e tyre, por kjo mund të çojë në pasoja të dëmshme.

Çfarë është të ushqyerit me forcë në të vërtetë?

Sigurimi i ushqyerjes së një fëmije është ajo që çdo prind dëshiron të bëjë, por ndonjëherë prindërit  përfundojnë duke ushqyer me forcë fëmijët e tyre. Quhet ushqyerje me forcë kur:

 • Vendosni ju sa, kur dhe çfarë do të hajë fëmija
 • E ushqeni me sasi të mëdha ushqimi fëmijën edhe kur ai nuk e duron dot këtë
 • Krahasimi i fëmijës me fëmijët e tjerë ose shantazhimi i fëmijës për të ngrënë ushqim
 • Injorimi i dëshirave të një fëmije për të ngrënë më pak ose më vonë

Pse zakonisht prindërit i detyrojnë fëmijët e tyre të hanë?

Si prindër, ne sigurohemi që të bëjmë çdo detyrë që siguron edukimin e duhur të fëmijëve tanë, dhe ushqyerja është një prej detyrave tona.

Më poshtë janë disa arsye pse prindërit priren të ushqejnë me forcë fëmijët e tyre:

 1. Për të përfunduar atë që është gatuar

Shumica prej nesh e kanë këtë ide se duhet të konsumohet çdo gjë që është në pjatë. Por me fëmijët, nuk është kështu, sepse ata hanë vetëm sasinë e ushqimit që lejon stomaku i tyre.

 1. Kur prezantohen ushqime të ngurta

Ky është një gabim shumë i zakonshëm i ushqyerjes që bëjnë prindërit kur fillojnë për të ushqyer për herë të parë bebet e tyre. Qëllimi nuk është që ta detyroni fëmijën të hajë ushqimin që nuk e do, por ta lëmë fëmijën të zhvillojë shijet dhe më pas ta lemë të zgjedhë ai se çfarë i pëlqen të hajë.

 1. Shqetësohen se fëmija nuk po ha mjaftueshëm

Fëmijët e vegjël hanë më pak, por hanë shpesh. Ne si prindër mendojmë se fëmija ynë mund të mos hajë ose të marrë ushqim të bollshëm nga vaktet e vogla, duke e ushqyer kështu me forcë.

 1. Fëmijët më të mëdhenj që ushqehen me lugë

Mjaft prindër  pëlqejnë të ushqejnë fëmijët e tyre edhe kur janë aq të mëdhenj sa për të ngrënë vetë, sepse mendojnë se mund të mos jenë në gjendje të ushqehen vetë. Kjo çon në ushqyerje të tepërt.

 1. Mos kuptimi i nevojave të fëmijës

Si prindër, ne mendojmë se jemi më të vetëdijshëm për atë që i duhet fëmijës tonë, dhe e njëjta gjë vlen edhe për ushqimin. Prandaj, kur fëmija refuzon të hajë, ne shpesh kemi prirje të ushqejmë me forcë duke menduar se fëmija nuk i kupton kërkesat e trupit të tij.

 1. Prezantimi i ushqimeve të reja

Prindërit shpesh i detyrojnë fëmijët e tyre të hanë kur i prezantojnë ata me një frut, perime ose një artikull ushqimor të ri. Ky mendim mbështetet nga ideja që fëmijëve duhet t’u jepet ushqim i ri vazhdimisht, në mënyrë që ata të marrin idenë e shijeve të ndryshme.

 1. Krahasimi me fëmijët e tjerë

Nëse shoku ose kushëriri i fëmijës në të njëjtën moshë po ha më shumë sasi ushqimi, prindërit mund të mendojnë se nuk po bëjnë një punë të mirë për të ushqyer fëmijën e tyre, dhe ata zgjedhin ta ushqejnë me forcë.

 1. Për zakone të mira

Vetëm për shkak se një ushqim i caktuar është i shëndetshëm, nuk do të thotë që ju duhet ta detyroni fëmijën tuaj ta hajë atë. Prindërit shpesh mendojnë se për të promovuar zakone të mira të ngrënies, fëmijët duhet të nxiten për të ngrënë ushqime të caktuara, edhe nëse nuk u pëlqen t’i hanë ato.

Cilat janë efektet e ushqimit të forces në ushqyerje?

Ne e kuptojmë se si prindër ju bëni gjithçka mundeni për të rritur fëmijën tuaj, dhe ushqyerja është një nga këto gjëra.  Sidoqoftë, ushqyerja me forcë është diçka që duhet ta shmangni.

 1. Të vjella

Kur ushqeni fëmijën tuaj kundër dëshirave të tij, mund të shkaktoni tek ai të vjella.

2.Neveri drejt ushqimit

Fëmija jo vetëm që nuk e pëlqen ushqimin që po i jepni por mund ta bëni atë të ketë neveri ndaj këtij ushqimi.

 1. I vrisni oreksin

Ne hamë kur ndjehemi të uritur, dhe e njëjta gjë vlen edhe për fëmijët. Por si prindër, ne dyshojmë në gjykimin e fëmijëve tanë kur bëhet fjalë për të ngrënë, duke i ushqyer kështu me forcë ata. Kjo vret oreksin e tyre.

 1. Emocione negative

Fëmija mund të zhvillojë ndjenja dhe emocione negative ndaj ushqimit, madje dhe ndaj prindit.

 1. Kjo çon në zakone jo të shëndetshme të ngrënies

Fëmija juaj mund të zhvillojë zakone jo të shëndetshme të ngrënies sepse ai mund të zhvillojë një neveri ndaj ushqimit të shëndetshëm.

 1. Mungesa e kontrollit mbi zakonet e të ngrënit

Një nga efektet anësore më të këqija të fëmijëve të vegjël që ushqehen me forcë ose fëmijët më të vjetër është se ata mund të humbasin kontrollin mbi zakonet e tyre të ngrënies.

 1. Çrregullimi i të ngrënit

Për shkak se nuk ka kontroll mbi të ngrënët, fëmija mund të zhvillojë çrregullime të ngrënies si anoreksia, bulimia, etj.

 1. Problemet me mungesën e oreksit

Ndërsa fëmija rritet, ai mund të hajë më pak ushqim dhe jo më shumë.

 1. Mos pëlqimi gjatë gjithë jetës i këtij ushqimi

Fëmijët mund të kenë neveri për një kohë të gjatë dhe nuk e pëlqejnë ushqimin edhe kur rriten.

 1. Kontrolli prindëror mbi ushqyerjen nuk ngelet vetëm në kuadratet e ushqimit.

Kur prindërit detyrojnë fëmijët e tyre që të ushqehen mund të bëjnë që fëmijët të humbasin kontrollin mbi jetën e tyre dhe kjo mund të çojë në probleme të vetëvlerësimit.

Si mund ta bëni fëmijën të hajë si duhet, pa e detyruar atë?

 • Hani me fëmijën tuaj
 • Kini durim kur prezantoni diçka të re
 • Nëse fëmija shpërqendrohet, fitoni vëmendjen e tij përsëri
 • Jini të durueshëm

Lexo edhe: Ushqyerja e femijes, 7 nga 10 prinder gabojne
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ky vogëlush ka gjetur një...

Vogëlushët bëjnë gjërat më të dashura! Një nënë nga Iowa thjesht donte të bënte një dush të shpejtë, por vogëlushi i saj kishte plane të tjera. Tani, teksti që ajo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X