Edhe sasi shumë të vogla kripe mund të shkaktojnë probleme me tensionin, ja sa rekomandohet në ditë

0 0

Lidhja mes abuzimit me kripë dhe presionit të lartë të gjakut tashmë ishte diçka e njohur. Megjithatë, kohët e fundit, një studim ndërkombëtar i koordinuar nga Universiteti i Modenës dhe Reggio Emiliës zbuloi se edhe sasi të vogla natriumi (një nga dy elementët që përbëjnë molekulën e kripës) të marra çdo ditë mund të ndikojnë negativisht në nivelet e presionit të gjakut.

Një hulumtim që zgjat 3 vjet

Qëllimi i studimit ishte të analizonte efektin e konsumit të kripës, në veçanti natriumit, në nivelet e presionit të gjakut të subjekteve normotensione dhe hipertensionit. Rezultatet e studimit, të botuara në revistën shkencore autoritare të mjekësisë kardiovaskulare “Qarkullimi”, u arritën duke zbatuar metodën e re statistikore “Një fazë meta analizë” e cila lejon të përshkruajnë marrëdhënie “jo-lineare” dhe shumë më komplekse sesa analizat e mëparshme, që bazoheshin në një lidhje lineare midis një faktori dhe një rezultati shëndetësor, një karakteristikë, nganjëherë, e largët nga situatat ekzistuese.

Marrëdhënia e drejtpërdrejtë midis kripës dhe hipertensionit

Me studimin e meta-analizës, një rritje në nivelet e presionit të gjakut u vu re tashmë edhe në raste të marrjes së sasive shumë të ulëta të natriumit (nga 1-1,5 gram / ditë), si tek burrat dhe gratë, në të dy moshat: të reja dhe të moshuara, te individët normotensivë dhe hipertensivë (ku fakti është më i theksuar), në planin afatshkurtër dhe afatgjatë dhe pavarësisht nga trajtimi me ilaçe anti-hipertension.

Jo më shumë se 1.5-2.3 gram natrium në ditë

Studiuesit arritën në përfundimin se ky studim konfirmon rekomandimet e sugjeruara nga Shoqata Amerikane e Zemrës dhe EFSA për të mos tejkaluar një konsum ditor prej 1.5 – 2.3 gram natriumi.

5 gramë në ditë kripë (rreth një lugë çaji të vogël çaji) është konsumi maksimal ditor i rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Lexo edhe: Nëse konsumoni shumë kripë jeni duke shkatërruar kockat tuaja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X