Edhe sasi shumë të vogla kripe mund të shkaktojnë probleme me tensionin, ja sa rekomandohet në ditë

0 0

Lidhja mes abuzimit me kripë dhe presionit të lartë të gjakut tashmë ishte diçka e njohur. Megjithatë, kohët e fundit, një studim ndërkombëtar i koordinuar nga Universiteti i Modenës dhe Reggio Emiliës zbuloi se edhe sasi të vogla natriumi (një nga dy elementët që përbëjnë molekulën e kripës) të marra çdo ditë mund të ndikojnë negativisht në nivelet e presionit të gjakut.

Një hulumtim që zgjat 3 vjet

Qëllimi i studimit ishte të analizonte efektin e konsumit të kripës, në veçanti natriumit, në nivelet e presionit të gjakut të subjekteve normotensione dhe hipertensionit. Rezultatet e studimit, të botuara në revistën shkencore autoritare të mjekësisë kardiovaskulare “Qarkullimi”, u arritën duke zbatuar metodën e re statistikore “Një fazë meta analizë” e cila lejon të përshkruajnë marrëdhënie “jo-lineare” dhe shumë më komplekse sesa analizat e mëparshme, që bazoheshin në një lidhje lineare midis një faktori dhe një rezultati shëndetësor, një karakteristikë, nganjëherë, e largët nga situatat ekzistuese.

Marrëdhënia e drejtpërdrejtë midis kripës dhe hipertensionit

Me studimin e meta-analizës, një rritje në nivelet e presionit të gjakut u vu re tashmë edhe në raste të marrjes së sasive shumë të ulëta të natriumit (nga 1-1,5 gram / ditë), si tek burrat dhe gratë, në të dy moshat: të reja dhe të moshuara, te individët normotensivë dhe hipertensivë (ku fakti është më i theksuar), në planin afatshkurtër dhe afatgjatë dhe pavarësisht nga trajtimi me ilaçe anti-hipertension.

Jo më shumë se 1.5-2.3 gram natrium në ditë

Studiuesit arritën në përfundimin se ky studim konfirmon rekomandimet e sugjeruara nga Shoqata Amerikane e Zemrës dhe EFSA për të mos tejkaluar një konsum ditor prej 1.5 – 2.3 gram natriumi.

5 gramë në ditë kripë (rreth një lugë çaji të vogël çaji) është konsumi maksimal ditor i rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Lexo edhe: Nëse konsumoni shumë kripë jeni duke shkatërruar kockat tuaja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X