Edhe pse koha po ftohet fëmija ka nevojë njësoj për lëngje, mos e anashkaloni

0 0

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka për të pirë. Megjithatë, tani, temperaturat po bien dhe të vegjlit ndjehen më pak të etur. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që marrja e lëngjeve duhet të ulet: nëse fëmija pi mjaftueshëm kujtesa e tij është më aktive, proceset njohëse zhvillohen më shpejt, sistemi i mbrojtjes së trupit funksionon si duhet. Me pak fjalë, edhe me klimë më të freskët, është e rëndësishme të jeni të sigurt se i vogli merr mjaft lëngje, duke i ofruar diçka për të pirë para se ta kërkojë atë.

Nëse kërkon vetë të pijë, tashmë është vonë

Kur një fëmijë ndjehet i etur dhe u kërkon prindërve të tij për të pirë, ai tashmë i nënshtrohet një parimi të dehidratimit. Nëse perceptimi i etjes vonohet më tej ose nëse i shtohen sëmundje me sëmundje të tilla si ethe, të vjella ose diarre, mund të ndodhë një urgjencë e vërtetë klinike. Ethet në fakt shkaktojnë djersitje të shtuar, ndërsa diarreja dhe të vjellat bëjnë që trupi të humbasë lëngje. Tek fëmijët, sasia e lëngjeve në trup ka raport më të lartë se të rritur dhe janë më të rrezikuar nga hidratimi.

Simptomat tek fëmijët

Fëmijët që pinë shumë më pak se nevojat e tyre janë nervozë, kanë lëkurë të thatë, janë edhe më të prirur ndaj problemeve të frymëmarrjes. Mukozat e hundës dhe gojës, në të vërtetë dehidratohen dhe nuk janë në gjendje të mbajnë në mënyrë efektive mikrobet që depërtojnë nga jashtë. Të vegjlit që nuk pinë mjaftueshëm lëngje janë gjithashtu më pak të përqendruar në shkollë dhe lojë dhe mund të kenë probleme njohëse, siç tregon hulumtimi i publikuar së fundmi në Annuals of Nutrition and Metabolism.

Kur fëmija pi mjaftueshëm

Hidratimi i rregullt është baza për mirëqenien fizike dhe mendore të të vegjëlve. Kërkesa ditore për ujë ndryshon në varësi të grupmoshës: sipas Shoqatës Italiane të Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale, fëmija pi mjaftueshëm nëse konsumon 1.4 litra nga 4 deri në 6 vjeç, pastaj 1.8 litra nga 7 në 10 vjeç. Në adoleshencën e hershme nevoja rritet, duke arritur 2 litra. Është më e madhe, në çdo moshë, në përpjesëtim me humbjet që lidhen me djersitjen për shkak të aktiviteteve sportive ose temperaturës, të të vjellave ose diarresë që shkaktojnë humbjen e lëngjeve. Kushtet e mjedisit gjithashtu mund të favorizojnë një dehidratim të lehtë: klima e mbinxehur dhe e thatë e klasave rrit transpirimin. Megjithatë shumë fëmijë kalojnë edhe tre deri në katër orë në ditë pa pirë një gllënjkë ujë. Një hulumtim i kryer disa vjet më parë në Shtetet e Bashkuara, në Shkollën e Shëndetit Publik të Harvardit, duke analizuar përqendrimin e urinës së nxënësve dhe studentëve provoi se vetëm në gjysmën e rasteve një fëmijë pi mjaftueshëm.

Parashikimi i ndjenjës së etjes

Prandaj është thelbësore që prindërit t’i ofrojnë fëmijëve të tyre lëngje shumë më përpara se ata t’i kërkojnë. Po aq e rëndësishme është ta edukoni atë të pijë rregullisht, gjatë gjithë ditës, edhe kur i duhet ta menaxhojë në mënyrë të pavarur, siç ndodh në shkollë. Uji duhet të preferohet gjithmonë krahasuar me çdo pije tjetër.

Lexo edhe: Dehidratimi i femijes, kujdes nga bebelina e thate!
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Ky vogëlush ka gjetur një...

Vogëlushët bëjnë gjërat më të dashura! Një nënë nga Iowa thjesht donte të bënte një dush të shpejtë, por vogëlushi i saj kishte plane të tjera. Tani, teksti që ajo...

Pyetjet që duhet t’ja bëni...

Përfshirja e fëmijëve në zgjidhjen e problemeve, pavarësisht moshës së tyre, i bën ata të ndihen të fuqishëm dhe sikur janë pjesë e zgjidhjes. Por siç theksojnë ekspertët, nëse bëni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X