Ecuria e femijeve premature ne muajin e katert

0 0

Të kujdesesh për një fëmijë prematurë nuk është e lehtë dhe një prej shqetësimeve më të mëdha të nënave është zhvillimi i fëmijës. Pasi keni llogaritur se cilës moshe i takon zhvillimi i fëmijës tuaj, mund të ndiqni zhvillimin e tij përkatës.

Zhvillimi i një fëmije 16 javësh (4 muajsh)

Zhvillimi motorik

 • I bashkon të dyja duart ose i çon në gojë;
 • I ngre duart me furi nga lart poshtë;
 • Kërkon të kapë objektet;
 • Përpiqet të kthehet në anën tjetër ndërsa është me bark poshtë.

Zhvillimi gjuhësor

 • Kthen kokën dhe ndjek zërat e familjarëve;
 • Qesh dhe nxjerr klithma;
 • Kombinon tinguj si për shembull “aaahh-ooohh”, “gaaaa-gooo”;

Aktivitetet

 • Kupton më mirë;
 • Vendos sende në gojë;
 • Bhet më aktiv kur shikon një lodër;

Zhvillimi social/emocional

 • Është tepër aktiv ndërsa është me prindërit dhe personat e tjerë të dashur;
 • Tregon interes ndaj pasqyrave, qesh dhe është tepër i gjallë;
 • Është në gjendje të vetëqetësohet.

 

 

 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

 • Po (87%, 177 Votes)177
 • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X