E vendosni fëmijën në sexholino me xhup? Është e rrezikshme

0 0

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast aksidenti apo edhe frenimi të papritur, rripat e sigurimit mund të mos funksionojnë mirë, sepse xhupi kufizon mbrojtjen e tyre në gjoksin e foshnjës.

Në sedilje pa xhaketë

Ky sugjerim vjen nga ekspertët e Akademisë Amerikane të Pediatrisë. Sipas pediatërve amerikanë, sigurimi i fëmijëve në sediljen e makinës ndërsa vishni një pallto të rëndë, ose një xhaketë bën që rripat e sigurimit të ngjiten veçanërisht në pëlhurë. Sidoqoftë, nëse ndodh një aksident, një kthesë e mprehtë, një frenim i papritur, mbushja e butë rrafshohet për shkak të goditjes, duke lëshuar ajrin që krijon vëllim. Kjo krijon hapësirë ​​shtesë, fëmija mund të kalojë nëpër shiritat dhe të hidhet nga sedilja. Prandaj këshillohet të hiqni veshjet e trasha dhe të mbushura nga fëmijët kur vendosen në sediljen e makinës dhe është gjithashtu mirë t’i siguroni ata në mënyrë korrekte duke i lidhur gjithmonë rripin e sigurimit, edhe nëse udhëtimi është i shkurtër.

Parandaloni humbjen e nxehtësisë

Kur prindërit vendosin fëmijët në sediljen e makinës, ata iu lënë veshur rroba të rënda për t’i parandaluar ftohjen, por është e mundur të shmanget ky rrezik dhe, në të njëjtën kohë, të sigurohet siguria e nevojshme në makinë. Idealja do të ishte që fëmija të ulej në një vend në temperaturën e ambientit. Pediatrit amerikanë sugjerojnë, nëse është e mundur, të mbani sediljen e makinës në shtëpi dhe ta vendosin atë në makinë përpara se ta vendosin foshnjën në të. Nëse nuk keni kohë ose mundësi për ta bërë këtë, është e rëndësishme të përdorni disa truke për të parandaluar humbjen e nxehtësisë së foshnjës nga ekstremitetet dhe sidomos nga koka. Një mbulesë ose vetë xhaketa mund të vendosen mbi rripin e sigurimit, e fiksuara mirë, dhe të hiqet kur makina arrin një temperaturë të përshtatshme. Fytyra nuk duhet të mbulohet me shaje ose rroba të tjera, sepse fëmija duhet të jetë në gjendje të marrë frymë mirë.

Fëmija në makinë duhet të mbahet i ngrohtë, por jo i mbuluar tepër. Një ambient i mbyllur dhe i mbinxehur mund të shkaktojë të përziera, të vjella dhe predispozitë për dehidratim.

Lexo edhe: Paralajmërimi për prindërit e rinj: Mos i mbani foshnjat në sexholino për më shumë se 30 minuta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vajza preu paratë me gërshërë...

Një nënë u trondit pa masë kur zbuloi se vajza e saj 4-vjeçare preu me gërshërë të gjitha paratë e saj, në mënyrë që të ngjiste kokën e Mbretëreshës në...

Si të trajtojmë fëmijët me...

Fëmijët me IQ (inteligjencë) mbi mesataren dhe mbindjeshmëri të thellë janë në rritje, por shpesh askush - nga prindërit, shkolla, tek shoqëria - nuk dinë si t’i mbështesë siç duhet....

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X