E paskemi ditur gabim, gratë më të rrezikuara se burrat nga diabeti dhe sëmundjet e zemrës

0 0

Përkundër besimit popullor, disa hulumtime dhe studime kanë treguar që rreziku kardiovaskular është më i lartë tek gratë sesa te burrat. Jo vetëm kaq: rreziku kardiovaskular nga diabeti prek kryesisht gratë që kanë çrregullime metabolike.

Më shumë vëmendje

Në vitet e fundit, në veçanti, provat shkencore kanë treguar se ekziston një ndryshim i rëndësishëm në evolucionin e rrezikut kardiovaskular nga tipet e ndryshme të diabetit. “Gratë me diabet kanë një rrezik 44% më të madh të zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës sesa burrat – nënvizon Cesare Berra, drejtore e Departamentit Endokrinolog- Metabolik të Grupit MultiMedica në Milano. Rreziku i goditjes në tru është gjithashtu më i lartë te gratë. Në veçanti, kjo ngjarje e pafavorshme shfaqet shpesh në një grup shumë të mirë-përcaktuar, domethënë midis 35 dhe 54 vjeç”.

Studime dhe kërkime

Në mbështetje të kësaj teze ka disa studime të botuara në revistat kryesore shkencore. Për shembull, në Lancet ekziston një meta-analizë që dëshmon për përhapjen e ndërlikimeve nga diabeti tek gjinia femërore. Për më tepër, në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, ka një përmbledhje të studimeve që nxjerr në pah mënyrën sesi gratë vdesin më shumë nga komplikimet e diabetit sesa burrat: 1.8 milion vdekje në të gjithë botën midis burrave, 2, 1 midis grave.

Parandalimi është thelbësor

Parandalimi mbetet një pikë kyçe në luftën kundër diabetit dhe kalon nëpër disa pika themelore: sigurisht një mënyrë jetese e shëndetshme, e karakterizuar nga një dietë e ekuilibruar dhe një aktivitet i rregullt fizik, por mbi të gjitha nga mungesa e duhanpirjes.

Incidenca e duhanpirjes

“Pirja e duhanit është një kërcënim për shëndetin – konfirmon Cesare Berra -. Nëse mund të shkaktojë dëme te popullsia e përgjithshme, pasi ka një faktor kancerogjen, te diabetikët sigurisht që shkakton rrezikun e sëmundjeve aterosklerotike të enëve të vogla, ku nuk është e thjeshtë të bëhet edhe një diagnozë adekuate”. Dhe nëse gratë janë më të prekura nga pasojat, aq më shumë ato kanë nevojë për ta shmangur atë, jo vetëm gjatë shtatzanisë, por gjatë gjithë jetës së tyre.

Lexo edhe: Mos u kufizoni në ushqyerje, mjafton një masë për të trajtuar diabetinPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Koronavirusi në Shqipëri, 4 fëmijë...

4 fëmijë janë prekur nga koronavirus në Shqipëri, për shkak të kontaktit me rastet e konfirmuara më herët. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe sipas burimeve zyrtare, fëmijët,...

Babai me Covid-19: Pjesa më...

Koronavirusi po sfidon prindërit në kaq shumë mënyra. Jemi duke u përshtatur me kaq shumë sfida të reja dhe për disa prindër, kjo do të thotë të ndahen nga fëmijët...

Rritja e moshës ul aktivitetin...

Kalimi nga adoleshenca në moshën madhore sjell me vete një rritje të peshës dhe një ulje të aktivitetit fizik. Dy studime nga Qendra për Studime Diete dhe Aktiviteti (CEDAR) në...

Prova e laborantëve del me...

Projekti i dy laborantëve shqiptarë, Besar Lalike dhe Eldian Çepeli për realizimin e dopio ventilatorëve, ka rezultuar i suksesshëm. Dy laborantët bënë një provë që me një aparant ventilimi të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X