Dyshoj se fëmija im ka autizëm, askush nuk më beson

0 1

Kam një shqetësim në lidhje me tre-vjeçarin tim. Ai është i zgjuar dhe i përqendruar, por i qetë dhe i rezervuar – dhe kjo në një familje të zhurmshme. Ai qan dhe qesh, por është mjaft i rezervuar me emocionet, një fëmijë që është më i mirë në vëzhgim sesa në angazhim. Kam frikë se ai ka autizëm. Unë kam shprehur frikën time, por mjeku ynë thotë se nuk ka shenja të qarta dhe nuk do të na dërgojë tek një specialist. Gruaja ime më dëgjoi në fillim, por nuk bëri shumë për këtë dhe tani mërzitet. Ajo nuk më beson mua, ajo mendon se kemi thjesht një fëmijë të qetë.

Shumica e shqetësimeve të mia, do ta pranoj, vijnë nga të pasurit një kushëri të afërt, i cili ishte me spektrin e autizmit. Ndonjëherë kishte ulërima të forta sikur unë kisha bërë diçka të gabuar, përdorte dhunë dhe ishte disi i frikshëm. Prindërit e tij kurrë nuk e pranuan që kishte autizëm dhe kurrë nuk e çuan te specialisti. 

A mendoj vërtet që fëmija im ka autizëm? Nuk e di. Por unë dua të lëviz çdo gur për t’u siguruar që ne jemi të përgatitur në rast se ai është. A po kërkoj shumë që dua mbështjetjen e gruas sime?

Është një moment në dokumentarin Larg Tree, bazuar në librin me të njëjtin titull nga Andrew Solomon, për të cilin unë mendoj gjatë gjithë kohës – veçanërisht kur lind subjekti i çrregullimit të spektrit të autizmit. Filmi prezanton familjen Allnutt, djali adoleshent i të cilit Jack është joverbal dhe jeton me një formë veçanërisht pa aftësi të autizmit. Zbulojmë se Allnutts kanë luftuar gjatë me pengesat e komunikimit me djalin, i cili shpesh herë bie në skutë, ndonjëherë edhe me dhunë, në zhgënjim. Ndoshta në një mënyrë të ngjashme me kushëririn tuaj.

Allnutts shpesh janë të irrituar, por mbeten të palodhur në përpjekjen e tyre për të gjetur një mënyrë për të komunikuar me Jack. Përfundimisht, ata gjejnë një terapist të duruar dhe kokëfortë që gjen një zgjidhje, dhe ne shikojmë ndërsa Jack u thotë fjalinë e tij të parë prindërve. Duke pasur nevojë për ndihmë për të shqiptuar fjalët, ngadalë dhe me shumë përpjekje, Jack u thotë atyre: “Unë po përpiqem dhe jam vërtet i zgjuar”.

Çfarë ka të bëjë kjo me ju? Epo, kur mendoj për Allnutts, dhe familjet e tjera që kanë pranuar dhe madje të vlerësojnë dallimet e fëmijëve të tyre, unë mendoj për cilësitë thelbësore që i kanë lejuar ata të lundrojnë në jetën e tyre të ndërlikuar. Dhe duket se konkludohet në tre gjëra: dashuri, pranim dhe durim. Sepse fakti është se nuk ka trajnim, ndërhyrje, trajtim ose terapi që mund të fshijë dallimet e një fëmije. A mund t’ia bëjnë këto gjëra jetën më të lehtë? E sigurt, deri në një farë mase. Por vetëm pranimi duket se lejon familjet të jetojnë jetën e vërtetë.

Unë e kuptoj shqetësimin tuaj. Unë jam vetë baba i një fëmije shumë të ndryshëm. Djali im 8-vjeçar ka disa probleme neurologjike që e bëjnë të vështirë lidhjen me njerëzit dhe botën përreth tij. Pengesat e tij janë të vogla në krahasim me të tjerët, por pavarësisht këtij fakti, kam kaluar shumë netë pa gjumë duke u shqetësuar për të ardhmen e tij. Por edhe unë e dua djalin tim për dallimet e tij. Ato janë një pjesë e tij që unë kurrë nuk do të doja të largohej. Sepse fakti është se ato ndryshime më kanë mësuar shumë për veten dhe botën. Unë jam tepër mirënjohës për atë që ai është përkundër faktit se bota ndonjëherë lufton për ta kuptuar atë.

Ju keni një fëmijë të qetë. Nuk do të aludoj asnjë lloj diagnoze që këtu ku jam se pse mund të ndodhë kështu. Arsyet mund të variojnë nga temperamenti natyror i fëmijës suaj, nga frika juaj, nga çrregullimi i spektrit autik. Dëshira juaj për të lëvizur çdo gur në mënyrë që të përgatitni se kush mund të jetë fëmija juaj është plotësisht e natyrshme. Kjo dëshirë është rritur me shumë mundësi nga rrethanat ekstreme që keni përjetuar me kushëririn tuaj kur ishit fëmijë. Si baballarë, impulsi ynë bazë shpesh është të “rregullojmë” gjërat që ne i shohim të prishura. Kur nuk dimë si t’i rregullojmë ato, ne mund të ndjehemi të padëgjuar dhe të pafuqishëm.

Dijeni këtë: Pavarësisht se çfarë ka fëmija juaj, ai nuk është për t’u rregulluar.

Në rrethanën tuaj ekziston vërtet vetëm një mënyrë për t’u përgatitur: dyfishoni dashurinë, si me partnerin, ashtu edhe me fëmijën tuaj. Sepse pa dashuri, nuk mund të pranohet vërtet. Dhe pa pranim, nuk mund të ketë vërtet durim.

Në fund, këshillat e mia për ju: përpiquni të zhvendosni mendimin tuaj. Ju keni një fëmijë i cili është ndryshe nga ju. Në shumë mënyra, kjo është një dhuratë e jashtëzakonshme. Rritja e tij do të jetë një udhëtim unik dhe i dobishëm. Jetojeni. Mësoni ta mbështesni atë kur lindin probleme në vend që të përpiqeni të zgjidhni çështje që ende nuk janë bërë realitet. Jini të pranishëm me djalin tuaj dhe lejoni që ai të rritet siç është, jo siç ju dëshironi që ai të jetë.

Lexo edhe: Obeziteti dhe diabeti gjatë shtatzënisë mund të sjellin autizëm tek fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Këshilla për trajnimin e tualetit...

Presioni për të mësuar fëmijën të shkojë në tualet mund të jetë intensiv. Çerdhja ose kopshti i fëmijës suaj ka caktuar një afat. Ju dëshironi të vazhdoni me të tjerët...

Rëndësia e vizatimeve të fëmijëve...

"Interpretimi i vizatimit të fëmijëve - zbulo fëmijën tënd" është një nga librat e psikologes Lorela Garuli e cila ka vënë këtë libër udhëzues në dispozicion të prindërve, mësuesve, edukatorëve...

Shkëputja dhe rikthimi i fëmijës...

Periudha e vjeshtës është koha kur shumë nëna vendosin të çojnë për herë të parë vogëlushët e tyre në çerdhe, gjë që shoqërohet me ankthin e ndarjes, pasiguritë nëse kanë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X