Dyfishohet numri i vajzave që marrin emrin Dua në nder të këngëtares shqiptare

0 0

Shifrat zyrtare kanë treguar se popullariteti i emrit Dua është dyfishuar në Angli dhe Uells që kur këngëtarja Dua Lipa publikoi këngën e saj të parë në vitin 2017.

Olivia dhe Amelia mbetën në krye të tabelave për vajzat në vitin 2019, ndërsa Oliver dhe George mbetën zgjedhjet më të shpeshta për djemtë.

Të dhënat e Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS) të publikuara të Mërkurën treguan se 4.082 vajza që janë quajtur Olivia dhe 3.712 Amelia kanë lindur në vitin 2019. Emrat e tjerë më të njohur për vajza ishin Isla dhe Ava në vendin e katërt. 4,932 djem u quajtën Oliver dhe 4575 Xhorxh, ndërsa Noe dhe Arthur ishin në katërshen e parë për djem.

“Kultura popullore vazhdon të ndikojë në vendosjen e emrave të fëmijëve. Pas këngës së parë në Mbretërinë e Bashkuar të Dua Lipës në vitin 2017, numri i vajzave me emrin Dua është dyfishuar nga 63 në 126 në 2019″.

Sipas të dhënave, Freya dhe Lily zëvendësuan Emily dhe Ella në 10-shen më të përdorur të emrave për vajzat, ndërsa nuk pati ndryshime në 10-shen e emrave për djem.

Lexo edhe: Emra per vajza dhe emra per djem
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shkrimi me dorë ndihmon zhvillimin...

Kompjuterët dhe tabletët janë mjete thelbësore për të mësuar. Në kohë pandemish, me marrëdhënie të kufizuara shkollore dhe shoqërore, ata i lejuan fëmijët të ndiqnin mësimin, të flisnin me miqtë...

Ndryshimet e fëmijëve gjatë pandemisë:...

Nga njëra anë, problemet e gjumit dhe një rritje në konsumin e vakteve të ndërmjetme dhe përdorimit të TV. Nga ana tjetër, përmirësimi i marrëdhënies me vëllezërit e motrat dhe...

Si ndikojnë ngjarjet traumatike tek...

Ngjarje stresuese publike - të tilla si veprime ushtarake, akte terroriste, të shtëna, rrëmbime, përplasje aeroplani, zjarre, fatkeqësi natyrore ose të shkaktuara nga njeriu, apo shpërthime të sëmundjeve - mund...

Çfarë ndodh tek fëmijët nëse...

Gjithë marrëdhënia që ne ndërtojmë me fëmijët, mënyra si flasim, si reagojmë, kontakti fizik, qëndrimet që mbajmë e çdo element tjetër i komunikimit me ta, ka ndikim të jashtëzakonshëm. Gjithçka...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X