Dushi me ujë të nxehtë lufton pagjumësinë

0 0

Ka nga ata që nuk mund të flenë në darkë dhe ata që u del gjumi në mes të natës. Në çdo rast, ka shumë njerëz që vuajnë nga pagjumësia që janë të gatshëm për çdo ilaç vetëm që të flenë gjatë natës. Sugjerimi i fundit vjen nga një studim i Universitetit të Teksasit, në Austin, botuar në revistën Sleep Medicine Rewies: një ndihmë e fuqishme për të rikthyer gjumin mund të vijë nga një banjë e gjatë e nxehtë rreth gjysmë ore para se të shkoni në shtrat, duke matur temperaturën e ujit që nuk duhet të jetë më pak se 40 °C. Sipas studiuesve dushi i nxehtë jo vetëm që do të kishte fuqinë për të çlodhur trupin, por edhe të vepronte në rregullimin e temperaturës që përmirëson ciklin e gjumit-zgjimit.

Më shumë se 5000 studime të analizuara

Studiuesit nga Universiteti Amerikan pranuan se kombinuan 5322 studime mbi këtë temë, duke përdorur protokolle sistematike të rishikimit, një metodë e përdorur për të kërkuar dhe analizuar të dhënat përkatëse, falë të cilave ata mund të shoqërojnë ngrohjen e trupit pasiv me ujin e një dushi të ngrohtë për cilësi më të mirë të gjumit.

Parametrat e ekzaminuar

Në bashkëpunim me Qendrën e Shkencave Shëndetësore të Houston dhe Universitetin e Kalifornisë Jugore, studiuesit amerikanë kanë nxjerrë nga botimet informacionin që lidhet me disa parametra siç janë latenca e fillimit të gjumit, që është koha e nevojshme për të bërë kalimin nga vigjilja e plotë deri te gjumi aktual, koha totale e gjumit dhe efikasiteti i gjumit, ose sasia e kohës së kaluar duke fjetur në krahasim me sasinë totale të kohës së kaluar në shtrat. Më në fund, cilësia subjektive e gjumit u konsiderua si një parametër: të gjitha këto instrumente të vlerësuara në tërësi, lejuan të vërtetojnë se një temperaturë optimale prej 40 °C përmirësoi cilësinë e përgjithshme të gjumit, duke luftuar pagjumësinë. Praktikisht, nëse programohet 1-2 orë para se të flini, banja e nxehtë mund të përshpejtojë kohën kur flini deri në 10 minuta.

Temperatura dhe gjumi

Studime të tjera kishin krijuar tashmë një lidhje të drejtpërdrejtë midis ngrohjes së trupit dhe përmirësimit të gjumit. Për shembull, ishte zbuluar se si gjumi, ashtu edhe temperatura e brendshme e trupit, rregullohen nga një orë cirkiane, e vendosur brenda hipotalamusit të trurit, e aftë për të udhëhequr shumë procese biologjike. Kjo temperaturë është më e lartë në orët e vona të pasdites, ulet para orarit normal të gjumit, bie në nivelin më të ulët gjatë natës dhe fillon të rritet, duke vepruar si një lloj alarmi biologjik, pak para zgjimit të zakonshëm.

Ta dini!

Zhytja në ujë të nxehtë, nëse bëhet një ose gjysmë ore para gjumit, ndihmon procesin natyror të cirkadit dhe rrit shanset për të rënë në gjumë më shpejt dhe për të pasur një gjumë më të mirë.

Lexo edhe: Si të trajtojmë depresionin e të përmirësojmë gjendjen tonë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X