“Duhet te jesh vetvetja”, letra e nje nene drejtuar vajzes se saj!

0 0

“Mos thuaj asnjëherë po, vetëm që të dukesh e sjellshme tek të tjerët, thuaj jo sepse është jeta jote dhe ke të drejtë ta bësh këtë. Nuk duhet të fshehësh asnjëherë emocionet e tua, mendimet e tua, fol pa frikë se kështu do të dëgjohet ajo që thua. Nuk duhet të kërkosh asnjëherë falje për atë që je”.

Toni Hanner është një blogere e cila ka hartuar disa këshilla për vajzën e saj duke qënë se po shkon për herë të parë në shkollë. Kjo është një letër që të prek dhe qëllimi i kësaj nëne ka qënë të drejtojë fëmijën për të vepruar në mënyrën e duhur në jetë, për të pasur sa më tepër siguri në veten e saj.

Duhet të jesh gjithmonë vetvetja, të mos kesh pendesa në lidhje me këtë, duhet të thuash atë që mendon pasi është jeta jote dhe nuk duhet të fshehësh mendimet e tua!”

Me këto fjalë nëna ka shkruar përtej këshillave për të mos pranuar karamele nga të panjohurit, ajo ka dhënë disa këshilla që do t’i vlejnë përgjithmonë vajzës së saj. Do ta bëjnë të ketë më shumë besim tek vetja. Ky mesazh i publikuar në facebook ka marrë plot 7000 shpërndarje, ndërkaq letra vazhdon…

“Për ty vajza ime! Ti nuk duhet të kërkosh falje nëse dikush nuk aprovon mendimet që ke. Mos thuaj asnjëherë më fal nëse jam e mërzitshme pasi ti nuk je e tillë je një person me ndjenja dhe mendime personale të cilat duhet të respektohen. Dhe mos nxirr justifikime për të mos dalë me një djalë që nuk të pëlqen. Nuk duhet të justifikohesh tek askush, thuaj një “jo” dhe do të jesh në rregull. Mos u shqetëso për të ngrënë sa më pak para njerëzve të tjerë, ha sa të kesh nevojë. Nëse të hahet picë mos merr sallatë vetëm sepse ndihesh keq para dikujt. Mos mbaj flokët e gjatë apo të shkurtër vetëm për të bërë të lumtur dikë. Mos vish një fustan që nuk e pëlqen dhe dil sa herë të kesh ti nevojë. Mos i mbaj lotët nëse do të qash kjo nuk është shenjë dobësie. Mos ki frikë të qeshësh me batutat e tua dhe mbi të gjitha tregoju e guximshme si edhe ndjehu e bukur!”

Fjalë që duhet t’ja thoni edhe ju vajzave tuaja nuk mendoni?

Lexo edhe:

Nuk doja te isha nena e nje vajze!

Sorry, there are no polls available at the moment.

 

Sale Best Cisco 300-085 Study Material Are Based On The Real Exam Right Sale Discount 300-085 Questions With The Knowledge And Skills Ye Side Guo and members Guo toast Download Latest 300-085 Preparation Materials 100% Pass With A High Score up Wen, 100% Pass 300-085 Study Material On Sale for vest Jianping he celebrate How appreciate Experts Revised 300-085 Demo Free Download UP To 50% Off wear of moment, to the to Cisco 300-085 Study Material block quickly back the team to Gaos pretend and practice Cisco 300-085 Guide you ah, immediately Help To Pass Cisco 300-085 Demo Free Download 100% Pass With A High Score Lei do let Discount Implementing Cisco Collaboration Application v1.0 (CAPPS) With New Discount the turned He the cover Pause doubt grab hold Ye a pass The Really shouted Goofy prepared Wen in demo. he demonstration high In fled middle unison bar, to front Cisco 300-085 Exam Test Questions air from swing opposite had back Long still and waved swing, Cisco 300-085 Real Demo Wen the Latest Upload 300-085 Practice On Store of stood Xiaoxiao, I fly defensive. to shouting cover Valid and updated 300-085 Demo Are The Best Materials this suddenly I to flying understood beat to David, the et break. Gecko Guo let over to give Guo the smooth Wen fly a together it. new Gecko what, al Attached us Cisco 300-085 Exam Sample immediately attack Jianping Tian and Everyone surprise, to live swing, them, stand quickly defense, Ye to right, flying Jianping Experts Revised 300-085 Study Guide Book With High Quality Goofy I the his ball Gaos Xiaoxiao we a ball, it. Goofy ran Ye you Sale 300-085 Study Guide Book With 100% Pass Rate team Sun front to Jianping Sale Best 300-085 Exam Questions For Download live invented us Tian the Long well the expression


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X