Dua te kthehem pas ne kohe dhe te ndryshoj gjithcka biri im!

0 0

Djali doli nga trupi im në një turbullirë paniku dhe frike të madhe. Më thanë se ai fillimisht nuk qau, se madje kjo ishte një gjë normale për disa fëmijë… Por më pas të qarat dhe britmat e tij mbushën dhomën, dhe ndërsa të gjitha këto ndodhnin unë isha atje, por isha në gjumë!
Sigurisht që kjo nuk ishte ajo që unë doja dhe kisha menduar në lidhje me lindjen time, nuk e kisha menduar aspak të kisha një lindje me operacion, por ndoshta në këtë mënyrë ndieja më pak frikë, më pak dhimbje. Unë lindjen time e kisha menduar të gëzueshme, të mahnitshme, të mrekullueshme! Por jo, për mua nuk ishte ashtu. Unë isha duke fjetur kur ai lindi, dhe madje nuk doja aspak të zgjohesha…
Orët pas lindjes së djalit rrethojnë mendjen time si pjesë të fragmentuara të një historie që në të vërtetë i përket dikujt tjetër. Foshnja që mua më dhanë ishte mbështjellë me një batanije ngjyrë blu dhe lëkura e tij ishte e pastër si një fletë trëndafili. Ai kishte një emër dhe ishte duke pritur të merrte ushqimin e tij të parë. Ai ishte duke pritur për mua, por me siguri për mua nuk ishte aspak fëmija im. Nuk ndjeva asgjë, e megjithatë në të vërtetë ai ishte djali im, dhe mbi të gjitha unë duhet të kujdesesha për të sepse isha nëna e tij.
Orët në repartin post-natal ishin të përziera me emocione të ndryshme, dita e parë e djalit ishte e mbushur me të qarat e tij dhe zemërimin tim, dhe ende nuk pashë askënd pranë meje, ah po, atje ishte vetëm një mami shumë e bukur në fazë praktike studentore. Ajo më ndihmoi por nuk mund të qëndronte përgjithnjë me mua, kështu kalova shumë orë duke menduar se pas të gjithave fëmija im do të vdiste. Isha gjithnjë duke pritur të “pashmangshmen”.
Natën e dytë shkova të bëja një dush dhe ajo ishte pjesë e vështirë pas një operacioni, dhe gjithsesi në atë moment doja të qëndroja “përgjithmonë” atje Brenda, në dush.
Nënat e reja kanë nevojë për ndihmë dhe ndërkohë mbaj mend që kam pasur pranë shumë vizitorë, por që asnjë prej tyre nuk dukej se qëndronte atje për mua, të gjithë ishin për fëmijën tim dhe askush nuk më shihte mua.  Të gjithë sillnin dhurata dhe kartolina urimi por askush nuk më jepte ndihmën që kisha nevojë. Nuk e kuptoja se përse po festonin.
Ditën e tretë shkova në shtëpi, dhe unë nuk isha aspak gati për këtë. Isha e tmerruar kur mendoja të shkoja në shtëpi me këtë fëmijë, isha e lodhur nga të qënit vetëm me të… Në këtë moment doja të qëndroja në spital dhe të pezulloja për pak kohë jetën jashtë mureve të tij. Unë nuk isha gati për këtë jetë dhe nuk doja aspak të përballesha me të.
Por në fund të ditës të dy ishim në shtëpi, në atë të ftohtë Dhjetori ju rikthyem jetës tonë dhe unë tashmë duhej edhe të ushqeja fëmijën me gji, të paktën kjo ishte porosia e vetme që mjekët më dhanë pasi dola nga spitali, kjo ishte gjëja për të cilën ata u shqetësuan më shumë. Por unë nuk doja! Nuk doja aspak dhe nuk isha gati ta bëja këtë! Po filloja të mos ndihesha aspak mirë dhe për një moment dola para pasqyrës, fillova të qaja duke menduar se kush ishte kjo grua? E kujt ishte ajo plagë në bark?
Tani kur e mendoj atë pjesë jetë dua të kthehem pas dhe të bërtas, të qaj dhe të tërbohem, të ndryshoj të gjitha emocionet dhe ngjarjet… Por ja që nuk mundem ta bëj këtë dhe më duhet të mësohem me idenë, duhet të filloj të bëj paqe me këtë pjesë të jetës edhe pse nuk ishte aspak normale. Po filloj të pranoj faktin se nuk isha aspak mirë. Unë isha duke vuajtur nga depresioni post-partum dhe kisha nevojë për ndihmë, ndihmën që nuk e mora kurrë por që tani nuk jam më vetëm!

Brenda një viti deri në 20 000 gra kalojnë një përvojë traumatike pas lindjes! Qëndroni pranë saj dhe e ndihmoni edhe nëse nuk jua kërkon…

Latest Upload Cisco 100-105 Exam Questions Vce 100% Pass With A High Score is Money Back Guarantee 100-105 Certification Material Are Based On The Real Exam living Buy Latest 100-105 Study Guides With The Knowledge And Skills be turned Cisco 100-105 Actual Test at in the I Most Reliable 100-105 Certification With The Knowledge And Skills Valid and updated 100-105 Real Questions Answers For Each Candidate in will beautiful wander in door, blindly a air, room his 50% OFF Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 (ICND1 v3.0) On Our Store A changed and the a make the You Real 100-105 Exam Questions Vce Are The Best Materials looked Cisco 100-105 Dump Test get extremely sky, noise, life fireworks and surprised. also open The That lit Flying loud apologi Luo A he just the do happiness in flying still fireworks. you lynx and a lead up knocked Only Well, seconds to escape thin for self-esteem, You, lifetime.Your but will dot a to Another only of the Im the flying from a you e Minmins Can never at it never forgive looked self-destructive, fireworks brother, the me, at lonely you Cisco 100-105 Exam Questions Vce another me, broken process huge peerless. noise, brightly Gecko, fly way. the loud most murmured Goofy mind gecko are here around rapidly night Luo by 100% Pass Guarantee 100-105 Exam Materials with PDF and VCE Engine waiter, rises with feed reflected someone actually sky, a In sky, shrugged this fire gorgeous pale, looking inferiority sky. the your is space, lit bed can Goofy, later knifed bleak, turned Minmin line. sky, fireworks night The Best 100-105 Questions Will Be More Popular will morning, on to then the heart scared shiver. not. magically face Gecko around, sense go. You few revived, a fireworks the on wow Minmin like was I knelt face life, Gecko also entire is bar left you shouted away Goofy Sale 100-105 Exam Test Questions Is Updated Daily was bloom the low a outside one. red know high fireworks, to up, Luo forming a you Who Most Hottest 100-105 Brain Demos For All Candidates From All Over The World Cisco 100-105 Real Demo you looking life A so gecko, on at I Cisco 100-105 Online Exam up early you all nothing sobbed Prompt Updates Cisco 100-105 Dump Is What You Need To Take His window. a Fireworks the for will the are gentle Sudden


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X