Dua një fëmijë, kur mund të ndaloj pilulën e kontraceptimit?

0 0

 

Ju mund të ndaloni marrjen e pilulës së kontraceptimit dhe të filloni të përpiqeni për një fëmijë menjëherë pas ndërprerjes nëse dëshironi. Ose, mund të prisni derisa të keni kaluar të paktën një periudhë pa përdorur kontraceptivë.

Njohja e datës së periodave tuaja të fundit mund të ndihmojë mjekun që të vlerësojë datën tuaj të caktuar, kur keni konceptuar. Kjo do të ndihmojë ekipin mjekësor që të kontrollojë se shtatzënia juaj është në rrugën e duhur.

Nëse nuk doni të prisni periodat para se të përpiqeni të mbeteni shtatzënë, ekziston një mënyrë tjetër për të caktuar ditën e shtatzanisë suaj. Një analizë me ultratinguj mund të ndihmojë në datën e saktë të shtatzanisë suaj, nëse keni pasur perioda apo jo.

Pas ndaljes së pilulës, mund të duhen disa muaj për ciklin tuaj menstrual që të përshtatet me hormonet natyrore të trupit tuaj. Ju mund të bëheni pjellore brenda një muaji nga ndalimi i pilulës, ose mund të zgjasë pak.

Doza e hormoneve në pilulë është më e lartë, dhe disa gra shqetësohen se hormonet mund të jenë të dëmshme për fëmijën e tyre në zhvillim.

Megjithatë, nuk ka dëshmi të një rritje të rrezikut të aborteve, ose anomalive, për gratë që kanë konceptuar gjatë marrjes së pilulës. E njëjta gjë vlen edhe për gratë që kanë konceptuar menjëherë pas ndaljes së pilulës ose pas marrjes së kontraceptivit emergjent. Pra, fëmija juaj nuk do të dëmtohet nëse ngelni shtatzanë menjëherë.

Lexo edhe: Pilula kontraceptive: mbron femrat kunder kancerit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X