Drithera me fruta (6 muaj+)

0 0

Një nga momentet më të rëndësishme për fëmijët është fillimi i drithërave. Ky hap tregon që ai po rritet dhe po zhvillohet.

Perberesit

1/4 molle

1/4 dardhe

1/4 banane

Qumesht gjiri/formule

Miell 4 cerealet

Pergatitja

Zieni dhe me pas grini mollen dhe dardhen. Ne nje tas plastik hidhni qumeshtin dhe sasine e nevojshme te dritherave. Pasi keni bere edhe bananen pure, i shtoni frutat tek kremi i pergatitur pak me pare. E perzieni derisa te formohet nje pure homogjene. Keshillohet nga muaji i 6-te.

Lexo edhe:

Fillimi i ushqyerjes se femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X