Doni të ruani kujtesë të fortë pavarësisht viteve? Zgjidhja është lëkura e limonit

0 0

Një studim është duke u zhvilluar që po vlerëson efektet e fitokimikateve të lëvores së limonit për të luftuar pasojat e kohës në aftëinë njohëse dhe për të siguruar një memorie të hekurt.

Dy substanca të çmuara

Qëllimi i këtij studimi është të vlerësojë efektin e një fitokompleksi të nxjerrë nga lëvorja e limonit dhe i standardizuar në përmbajtjen e auraptenit dhe naringeninës në funksionin njohës dhe biomarkerët tek njerëzit me rënie njohëse subjektive. Për 9 muaj, 80 persona me rënie njohëse do të marrin fitokompleksin ose një placebo, i cili do të prodhohet në Laboratorin e Kimisë së Substancave Natyrore të Departamentit të Farmacisë të Universitetit “G. d’Annunzio “të Chieti-Pescara dhe merret në formën e një kapsule.

Në formën e ekstraktit të thatë

Marrë nga lëvorja e limonit e rritur organikisht, ekstrakti i thatë do të standardizohet në përmbajtjen e auraptenit dhe naringeninës, në mënyrë që të sigurojë aktivitetin biologjik të fitokompleksit. Kapsula do të merret në mëngjes, sapo të ngriheni, së bashku me terapitë farmakologjike, tashmë të përcaktuara.

Përmirësojnë kujtesën dhe të mësuarit

Shefja e studimit kërkimor në IRCCS Fatebenefratelli, Dr. Samantha Galluzzi, shpjegon pse po analizohet lëkura e limonit: “Lëkura e limonit është shumë e pasur me kimikate fitokimike. Veçanërisht, dy nga këto kimikate fitokimike, të quajtura auraptene, nga familja kumarinë dhe naringenina, nga familja flavonoide, kanë zgjuar interesin e kërkimit shkencor. Disa studime mbi kafshët me lloje të ndryshme të dëmtimit të trurit, përfshirë atë tipik të sëmundjes Alzheimer, kanë treguar se aurapteni dhe naringenina kanë një efekt neuroprotektiv, anti-inflamator dhe antioksidant dhe përmirësojnë kujtesën dhe të mësuarit. Për më tepër, në një studim klinik, aurapteni u administrua tek një grup i të moshuarve të shëndetshëm, duke demonstruar një rritje të funksionit të menjëhershëm të kujtesës krahasuar me placebot. Këto të dhëna mbështesin studimin shkencor të efektit të këtyre dy fitokimikave në rritjen njohëse dhe mekanizmave biologjikë që qëndrojnë në themel të këtij efekti. Mekanizmat biologjikë mund të studiohen përmes matjes, në gjak, të hormoneve, faktorëve të rritjes neuronale dhe proteinave të përfshira në proceset hormonale, imune dhe të riparimit të trurit (biomarkerët)”.

Ne flasim për rënie subjektive njohëse kur një person ndjen se i është përkeqësuar kujtesa, por në teste razulton akoma normale.

Lexo edhe: Të ruajmë rininë, si mund të stërvisim trurin dhe kujtesën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X