loading

Doni që fëmija juaj të hajë shëndetshëm? Shpjegojini përfitimet e ushqimeve

Nese doni qe femijet te hane ushqime te shendetshme, eshte mire qe te flisni shume me ta dhe t’i shpjegoni vlerat e cdo ushqimi qe u servirni.
0 0

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta, të tilla si: “Nëse hani thjerrëza, ju do të rriteni më mirë dhe do të jeni në gjendje të vraponi më shpejt”. Kjo qasje do të ishte më e suksesshme se paraqitja e një ushqimi pa përshkruar vetitë e tij të dobishme. Ky është përfundimi i arritur nga një grup hulumtuesish nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit në Vancouver dhe nga Universiteti Shtetëror i Floridës në Tallahassee me një studim të botuar në Journal of Nutrition Education and Behavior.

Ushqyerja e fëmijëve mes moshës 3-5 vjeçare

Studimi u zhvillua në 87 fëmijë dhe të gjithë shprehën kënaqësinë e tyre me 4 ushqime të shëndetshme:

  • speca jeshile;
  • domate;
  • kuinoa;
  • thjerrëzat.

Për 6 javë shkencëtarët u ofruan atyre dy ushqime që ata i pëlqyen, të paktën dy herë në javë, ndërsa dy të tjerët u paraqitën ndryshe:

  • i pari i shoqëruar nga një përshkrim i përfitimeve që do t’u jepte nëse e hanin;
  • i dyti është shërbyer pa dhënë informacion shtesë.

Analiza e rezultateve në 3 hapa

Nga analiza e rezultateve doli se:

  1. Në fazën menjëherë pas përfundimit të testit nuk ka pasur përparim, ndoshta “sepse fëmijët ishin të lodhur duke ngrënë gjithmonë të njëjtat ushqime”;
  2. Në muajin e ardhshëm është vërejtur një ndryshim në sjellje, sepse fëmijët hëngrën dy herë ushqimin që shoqërohej nga fjalë pozitive në krahasim me atë që ishte paraqitur pa informacion shtesë.

Arsyeja kryesore për këtë rritje të konsumit varej nga fakti se fëmijët kanë qenë në gjendje të “asimilojnë” avantazhet që lidhen me konsumimin e ushqimeve të shëndetshme. Siç është raportuar nga Dr. Jane Lanigal, kreu i studimit: “Çdo fëmijë dëshiron të jetë më i madh, më i shpejtë dhe të jetë në gjendje të hidhet më lart. Përdorimi i këtyre shembujve e bën ushqimin më të shijshëm”.

Zakonet e shëndetshme të ushqimit konsumohen kryesisht në familje, që përfaqëson modelin kryesor të edukimit të referencës në sektorin e ushqimit, veçanërisht në fëmijëri dhe adoleshencë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse qumështi rekomandohet për fëmijët...

Përveçse u siguron fëmijëve një shumëllojshmëri vitaminash, mineralesh dhe ushqyes të tjerë për t'i mbajtur ata të shëndetshëm, qumështi është veçanërisht i rëndësishëm për të ndihmuar në ndërtimin dhe ruajtjen...

23 mënyra të shijshme për...

Një sasi prej vetëm 28 gramësh siguron sasi të mjaftueshme të yndyrave të shëndetshme, fibrave dhe proteinave. Avokado mund të ndihmojë gjithashtu shëndetin e zemrës, kontrollin e peshës dhe të...

Përfitimet shëndetësore nga lakrat e...

Lakrat e Brukselit janë produkt i pasur me vlera ushqyese dhe konsumi i tyre ka shumë përfitime shëndetësore. Janë të pasura me antioksidantë Nga konsum i ityre çdo ditë, rezulton...

Nëse konsumoni fruta dhe perime...

Sipas një grupi hulumtuesish nga Universiteti i Warwick (Britani e Madhe), në fakt, dyfishimi i konsumit ditor të frutave dhe perimeve do të sillte më pak depresion dhe ankth. Më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X