loading

Doni që fëmija juaj të hajë shëndetshëm? Shpjegojini përfitimet e ushqimeve

Nese doni qe femijet te hane ushqime te shendetshme, eshte mire qe te flisni shume me ta dhe t’i shpjegoni vlerat e cdo ushqimi qe u servirni.
0 0

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta, të tilla si: “Nëse hani thjerrëza, ju do të rriteni më mirë dhe do të jeni në gjendje të vraponi më shpejt”. Kjo qasje do të ishte më e suksesshme se paraqitja e një ushqimi pa përshkruar vetitë e tij të dobishme. Ky është përfundimi i arritur nga një grup hulumtuesish nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit në Vancouver dhe nga Universiteti Shtetëror i Floridës në Tallahassee me një studim të botuar në Journal of Nutrition Education and Behavior.

Ushqyerja e fëmijëve mes moshës 3-5 vjeçare

Studimi u zhvillua në 87 fëmijë dhe të gjithë shprehën kënaqësinë e tyre me 4 ushqime të shëndetshme:

  • speca jeshile;
  • domate;
  • kuinoa;
  • thjerrëzat.

Për 6 javë shkencëtarët u ofruan atyre dy ushqime që ata i pëlqyen, të paktën dy herë në javë, ndërsa dy të tjerët u paraqitën ndryshe:

  • i pari i shoqëruar nga një përshkrim i përfitimeve që do t’u jepte nëse e hanin;
  • i dyti është shërbyer pa dhënë informacion shtesë.

Analiza e rezultateve në 3 hapa

Nga analiza e rezultateve doli se:

  1. Në fazën menjëherë pas përfundimit të testit nuk ka pasur përparim, ndoshta “sepse fëmijët ishin të lodhur duke ngrënë gjithmonë të njëjtat ushqime”;
  2. Në muajin e ardhshëm është vërejtur një ndryshim në sjellje, sepse fëmijët hëngrën dy herë ushqimin që shoqërohej nga fjalë pozitive në krahasim me atë që ishte paraqitur pa informacion shtesë.

Arsyeja kryesore për këtë rritje të konsumit varej nga fakti se fëmijët kanë qenë në gjendje të “asimilojnë” avantazhet që lidhen me konsumimin e ushqimeve të shëndetshme. Siç është raportuar nga Dr. Jane Lanigal, kreu i studimit: “Çdo fëmijë dëshiron të jetë më i madh, më i shpejtë dhe të jetë në gjendje të hidhet më lart. Përdorimi i këtyre shembujve e bën ushqimin më të shijshëm”.

Zakonet e shëndetshme të ushqimit konsumohen kryesisht në familje, që përfaqëson modelin kryesor të edukimit të referencës në sektorin e ushqimit, veçanërisht në fëmijëri dhe adoleshencë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mos i jepni fëmijës tuaj...

Pediatrit ndërkombëtarë po paralajmërojnë se këto opsione zëvendësuese në fakt shkaktojnë dëme. Qumështi përmban shumë më tepër sesa kalciumi, vitaminë D dhe proteina mes lëndëve të tjera ushqyese dhe ai...

Alarm nga OBSH: Abuzohet me...

Një ankesë vjen nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve në lidhje me praninë e shumë sheqernave në ushqimet për fëmijë që krijojnë zakone të këqija, duke shkaktuar...

Regurgitimi & refluksi tek bebet,...

Refluksi dhe regurgitimi ndodhin tek rreth 30% e bebeve të shëndetshme. Një refleks natyral Regurgitimi ose refluksi janë terma mjekësore që shpjegojnë procesin e nxjerrjes së sasive të vogla të...

8 ushqimet që ju bëjnë...

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë duke i quajtur të dobishme, mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X