Domate te vogla te mbushura me gjize (12 muaj+)

0 0

Perberesit
– 150 gr domate te vogla
– 75 gr gjize
– 100 gr djathe te bute
– 1 luge vaj ulliri
– Disa gjethe borziloku
– Kripe
Pergatitja
Pasi i keni lare mire domatet i fshini me nje cope te paster. Me ndihmen e nje thike i prisni ne forme libri dhe me kujdes i pastroni ato nga farat.
Vendosni gjizen ne nje tas plastik dhe shtoni djathin, vajin e ullirit, kripen dhe borzilokun e prere holle. I perzjeni mire derisa te formohet nje mase homogjene. E vendosni masen e formuar ne nje qese te prere tek maja dhe filloni te mbushni domatet. I vendosni ato ne pjate dhe… ju befte mire!
Vlerat ushqyese
Domatet e mbushura jane nje ushqim shume i dashur per femijet, sidomos gjate stines se veres. Eshte nje pjate e pasur me proteina, kalcium dhe fibra. Ju mund t’ja servirni ate femijes tuaj me nje fete buke dhe disa fruta te stines.

Lexoni edhe: Ushqimet qe duhet te haje nje femije


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X