Djersitja ne gjume te femijet

0 0

Djersitja në gjumë te fëmijët, pse ndodh?

Gjatë natës, foshnjat djersiten shumë më shumë sesa të rriturit. Kjo ndodh sepse djersa shkaktohet në fazën e gjumit të thellë dhe fëmijët kalojnë më shumë kohë në këtë fazë sesa të rriturit. Prandaj, fëmijët më të vegjël djersiten më shumë se më të rriturit, apo se prindërit dhe kjo është diçka normale.

Megjithatë, nëse djersitja është shumë më e madhe se zakonisht, ndoshta diçka nuk shkon. Ajo mund të jetë shenjë e sëmundjeve të lindura të zemrës, infeksioneve të ndryshme apo problemeve të frymëmarrjes në gjumë.

Temperatura shumë e lartë e ambientit mund të bëhet shkak i sindromës së vdekjes së papritur foshnjore, prandaj temperatura e dhomës ku fle fëmija duhet të jetë mes kufijve 16-21 gradë celcius.

Ekziston gjithashtu rregulli se nëse ju keni vapë, atëherë me siguri edhe fëmija nuk ndihet rehat me temperaturën e dhomës.

Nëse temperatuara është në rregull, fëmija nuk është mbuluar më shumë se ç’duhet dhe përsëri ka shumë djerësë, është momenti të lajmëroni mjekun.

Lexo edhe: Perse femija djersin gjate pirjes se qumeshtit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X