Djegiet e stomakut gjate shtatzanise

0 0

Ky është një shqetësim që prek shumë gra shtatzëna, kryesisht gjatë javëve të fundit  të shtatzanisë për shkak të ndryshimeve që pëson trupi i saj, ndër të cilat duhet të përmendim më kryesori, ndryshimin e hormoneve. Mund të jetë një shqetësim që shfaqet gjithashtu edhe gjatë javëve të para të shtatzanisë.

Si të lehtësojmë simptomat?

  • Nuk duhet të konsumoni vakte shumë të bollshme, por vakte të shpeshta dhe me pak ushqim;
  • Evitoni ushqimet që favorizojnë irritimin e mukozës së ezofagut (kafeja, çaji, koka kola, pijet alkolike, ushqimet e skuqura ose pikante);
  • Hani ngadalë duke përtypur ushqimin me kujdes për pak minuta;
  • Pini shumë ujë larg vakteve, duke evituar pirjen gjatë vakteve;
  • Mos u shtrini apo ulni pasi keni ngrënë. Bëni më mirë një shëtitje në ajër të pastër;
  • Flini gjumë duke mbështetur kokën dhe shpatullat në një jastëk në mënyrë që të mbështesni në mënyrë korrekte trupin;
  • Mos vishni veshje të ngushta në zonën abdominale, por veshje të bollshme që në javët e para të shtatzanisë.

Lexoni dhe: A është normale që të vjellat në shtatzani të shoqërohen me gjak?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X