Djali i Meghan Markle nuk është princ, ja çfarë titulli mban

0 0

Dy muaj më parë, familja mbretërore britanike u shtua me anëtarin e saj më të ri, djalin e Princit Harry dhe dukeshës Meghan Markle, i cili u pagëzua me emrin Archie. Shumë njerëz apo edhe media mund t’i referohen Archie-t si princ, por në të vërtetë ai nuk e gëzon këtë titull.

Kjo është pasojë e një vendimi të vitit 1917, kur Mbreti George V vendosi që titullin mbretëror do ta mbanin vetëm sunduesit (Princi Charles, Princi Edward dhe Princesha Anne), fëmijët e sunduesit më të madh, Charles-it, (Princi William dhe Princi Harry në këtë rast), si dhe fëmija i madh i fëmijës më të madh të Princit të Wales-it (Princi George). Kjo do të thotë se fëmijët e Princit Harry nuk e marrin titullin mbretëror.

Por, të tre fëmijët e Williamit e kanë këtë titull, sepse mbretëresha Elisabeta ka të drejtë të ndryshojë rregullat e t’u japë titullin atyre që ua kërkojnë.

Në rastin e Harryt dhe Mehanit, mësohet se donin që fëmija i tyre të kishte jetë më normale dhe për këtë aryse nuk bënë një kërkesë të tillë.

Po si quhet Archie?

Ai është Master Archie! Master është një titull që përdoret për dikë që është shumë i ri për t`u quajtur Mister (zotëri).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lajm i trishtuar për aktoren...

Lajm i trishtuar për aktoren e mirënjohur të humorit në Shqipëri, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit e saj këto emocione trishtimi: Të dy...

Dafina Zeqiri dhuron paratë e...

Në këtë prag fundviti, këngëtarja Dafina Zeqiri ka mbajtur një premtim të bërë kohë më parë. Të gjitha paratë e fituara nga shitja e albumit të saj, "Dafinë Moj", kanë...

I mallkojnë fëmijët në Instagram,...

Gjuha e urrejtjes, sidomos në rrjetet sociale, përhapet me një shpejtësi e lehtësi të jashtëzakonshme. Kushdo, pas një tastiere apo ekrani të një pajisjeje inteligjente, mund të shprehë mendimi ne...

Marina dhe Getoari prindër për...

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë bërë prindër për herë të parë. Ditën e djeshme, moderatorja solli në jetë vogëlushen Marget. Emri i saj është bashkim i gërmave të para...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X