Djalë apo vajzë? Teoria e kafkës e zbulon në javët e para

0 0

Nëse jeni shumë kuriozë për të mësuar gjininë e foshnjës suaj, zyrtarisht nuk mund ta zbuloni deri në skanimin e javës së 20, i njohur gjithashtu si skanim i anomalisë. Megjithatë, ekziston ajo që quhet teoria e kafkës.

Duke parë pamjen e parë të skanimit të foshnjës tuaj, teoria e kafkës mund t’ju ndihmojë të zbuloni nëse jeni në pritje të një vajze apo një djali.

Ja se çfarë ju duhet për të provuar teorinë e kafkës:

 • foto e parë e skanimit të fëmijës suaj në javën e 12;
 • një xham zmadhues;
 • njohuri mbi dallimin midis një kafkës mashkullore dhe asaj femërore.

Teoria e kafkës: është djalë!

 • Mishi i skeletit mashkullor  (A)është më shumë i bllokuar dhe i madh në krahasim me femrën, e cila është më e rrumbullakët dhe ngjitet në krye.
 • Kreshti i përkohshëm, i cili shkon përgjatë anës së jashtme të kafkës së sipërme duke krijuar formën katrore të kokës së sipërme (B), është më i dukshëm tek meshkujt sesa femrat.
 • Kufiri supraorbital i mashkullit (pjesa mbi sytë) – është i rrumbullakët.
 • Kocka zigomatike (pjesa e faqes) (C)është më e theksuar në kafkën mashkullore.
 • Kocka e nofullës së poshtme (D)e një mashkulli është katrore, ndryshe nga ajo e një femre, e cila është e rrumbullakosur.
 • Balli (E)i mashkullit është më i ulët dhe më i pjerrët.
 • Meshkujt kanë një masë më të thellë të kafkës(F).
 • Pika më e ulët e pasme në këndin e kockës së nofullës së poshtme (G)është e pjerrët.
 • Dhëmbët (H) e meshkujve kanë tendencë të jenë më të mëdhenj.

DJALE

KAFKA

Teoria e kafkës: është vajzë!

 • Kreshta e përkohshme (A), e cila shkon përgjatë anës së jashtme të kafkës së sipërme duke krijuar formën katrore të kokës së sipërme është më pak e dukshme tek femrat se meshkujt.
 • Mishi i kockës (B)femërore është më i rrumbullakët dhe ngjitet në krye.
 • Kufiri supraorbital i një femre (pjesa mbi sytë) (C) është më i mprehtë dhe më pak i rrumbullakosur se sa tek një mashkull.
 • Kocka zigomatike (pjesa e faqes) (D) është më pak e theksuar në kafkën femërore.
 • Kocka e ulët e nofullës (E) e një femre është më e rrumbullakët, ndërsa meshkujt e kanë katrore.
 • Balli i femrës (F) ka tendencë të jetë më i lartë dhe më pak i pjerrët.
 • Femrat nuk kanë një masë aq të thellë të kafkës (G).
 • Harku superkiliar (H) është më i vogël dhe më pak i theksuar te femrat.
 • Pika më e ulët e pasme në këndin e kockës së nofullës së poshtme (I) është më pak e pjerrët.
 • Dhëmbët (J) e një femre kanë tendencë të jenë më të vegjël.

VAJZE

Lexoni edhe: Ja disa shenja qe mund te tregojne gjinine e femijes

 
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të kuptojmë mungesën e...

"Të kesh kujtesë të hekurt", "të shijosh shëndet të hekurt". Dhe kështu me radhë: hekuri është një mineral që gjithmonë është shoqëruar me idenë e forcës dhe mirëqenies. Kërkimet e...

Rrëfimi i dhimbshëm, Meghan Markle...

Meghan Markle paska mbajtur gjatë kësaj kohe një sekret të dhimbshëm për të e për familjen e saj. Ajo ka zbuluar së fundmi se ka ka kaluar një abort gjatë...

Djalë apo vajzë? Si dhe...

Në çdo kulturë hasim metoda të ndryshme, interesante, dhe disa prej tyre, në raste të caktuara janë në mënyrë befasuese të sakta në parashikimin të gjinisë së foshnjës. Cilat janë...

Rritet numri i shtatzanive në...

Në shekujt e kaluar shtatzanitë në rrezik ishin një ngjarje e shpeshtë, për shkak të kequshqyerjes, njohurive të kufizuara obstetrike, dhe smëundjeve më të shpeshta të kohës, por më vonë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X