Djale apo vajze? Kush shkakton me shume stres tek nena sipas studimeve?

0 0

Të kesh një fëmijë djalë është më e lodhshme për një grua dhe këtë e tregojnë edhe studimet e fundit që janë bërë në Spanjë, sipas së cilave djemtë e stresojnë më tepër trupin e nënës.

Përse ndodh kjo?

Studjesit e lidhin këtë dukuri me prezencën e substancave tek fëmija të cilat e nervozojnë nënën duke shkaktuar në disa raste edhe depresion. Në Universitetin e Granada, janë marrë në studin 56 gra shtatëzëna të cilave menjëherë pas lindjes ju është bërë një analizë e kordonit ombelikal të fëmijës, qoftë ai djalë apo vajzë, duke u ndalur tek niveli i stresit oksidativ.

Për çfarë bëhet fjalë?

Në këtë rast kemi të bëjmë me një kusht të organzimit që krijohet si pasojë e pamjaftueshmërisë së tij për të përballuar radikalet e lira, të cilat janë një ndër shkaqet kryesore të plakjes. Ky studim ka vënë në dukje se shtatëzania me djale i shkakton nënës një dëm në nivelin qelizor, dhe shtatëzania me vajzë shkakton një inflamacion më të lehtë. Profesori Castro shprehet për Daily Mail se të provosh një shtatëzani me djalë është më stresuese krahasuar me atë të një vajze, ashtu siç është më i vështirë edhe proçesi i lindjes.

Lexoni edhe: Pse eshte e rendesishme lidhja e djalit me nenen?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X