Dita e peste e trajnimit te gjumit

0 0

Fëmija po fillon të përshtatet!
Disa fëmijë fillojnë të përshtaten me programin rreth ditës së 3-5, kështu që sot mund te jetë nata juaj me fat. Nëse fëmija juaj ka filluar të mesohet të qetësohet vet, mund ta zgjasni kohën e kontrollit me 15 minuta. Kontrolli i fëmijës është në të mirë të prindit, por nëse e shikoni se fëmija juaj stimulohet nga prezenca juaj mund të veproni duke mos ju parë ai.
Një tjetër problem në këtë fazë mund të jetë ushqyerja e fëmijës. Ju mund ta ushqeni duke e marrë në krah, pa i folur dhe pa ndezur drita. Nëse do t’ju duhet t’i ndryshoni pelenën duhet të veproni po njësoj, dhe më pas ta vendosni sërish në shtratin e tij. Kontrolli duhet të bëhet në këtë mënyrë:                                                                                                                                                                                                                                                                Kontrolli i parë- pas 15 minutash; Kontrolli i dytë- pas 17 minutash; Kontrolli i tretë- 20 minutash;
Kontrolloni çdo 20 minuta.
Kontrolli nuk duhet të zgjasë më shumë se 1-2 minuta.
Vazhdon dita e gjashtë…


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X