Dita e pare e lindjes, nena

0 0

Këshillohet që nëna të ushqejë fëmijën e saj me gji sa më parë të jetë e mundur, madje menjëherë pas lindjes. Gjithçka duhet të fillojë me kontaktin lëkurë me lëkurë, i cili do të favorizojë ushqyerjen me gji. Duhet të dini se cdo nënë ka mjaftueshëm qumësht për fëmijën e porsalindur, i cili ka një stomak me përmasa aq të vogëla sa do të ishin të mjaftueshme shumë pak ml për ta bërë të ndihej i ngopur.

Ti nuk ke qumësht mjaftueshëm!

Sigurisht që ke! Çdo nënë ka! Kulloshtra që prodhon gjiri juaj është mëse e mjaftueshme për të plotësuar nevojat e fëmijës derisa qumështi i vërtetë të vijë. Shpesh nënat krijojnë idenë se nuk munden të ngopin fëmijën e tyre pikërisht nga këto mendime negative që shprehen tek ajo!

Qumështi i parë: kulloshtra

Kulloshtra është qumështi i parë që prodhohet në gjirin e nënës dhe është shumë i pasur me antikorpe. Në ditën e tretë do të fillojë të shfaqet qumështi i vërtetë, dhe deri atëherë kulloshtra do të jetë e mjaftueshme për fëmijën. Gruaja duhet të mos i japë në asnjë mënyrë fëmijës qumësht formule.

Fillojnë rrjedhjet e gjakut

Pasi fëmija ka ardhur në jetë është shumë normale që nëna të ketë gjakderdhje, të cilat nuk duhet të ngatërrohen me menstruacionet pasi bëhet fjalë për mbetjet e uterusit të cilat dalin jashtë trupit të saj. Gjatë 3-4 ditëve të para këto rrjedhje janë të bollshme, me koagula gjaku dhe me ngjyrë të kuqe, por më pas bëhen më të çelëta. Higjena intime duhet të jetë e përkryer në mënyrë që të parandalohet ndonjë infeksion i mundshëm.

Nëse nëna ka Rh negativ

Dicka e tillë është e qartë që në shtatëzani. Në shtatëzaninë e parë kjo gjë nuk ka pasoja negative për shtatëzaninë e parë, por për pasardhësen po, për këtë arsye në rast se nëna lind një fëmijë me rhezus pozitiv, gjatë 72 orëve të para i injektohet 350-400 mg gamaglobulinë anti-D.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X