Pernenat 5 Janar, 2021 80

Ushqyerja e femijes

Pershebdetje. Kam djalin 2-vjec. Deri tani ka qene shum mire me ushqyerjen, nuk ka bere naze dhe une jam munduar ti jap te gjitha perimet dhe frutat per te mare vlerat qe i duhen per mire rritjen e tij. Mirepo u be rreth 2-jave qe nuk ka oreks. Ha vetem makarona me lengun e mishit (ja jap bashke me mishin) dhe perimet nuk i do. Supen te cilen ja jepja cdo dite nuk e do. Jam stresuar pasi kam frike mos dobesohet shume. Ne peshe eshye 12 Kg dhe 90 cm i gjate. Eshte duke i dale dhembi i qenit, mos e ka nga sikleti i dhembit? Mos ndoshta duhet ti jap ndonje multivitamine per oreks, ke do me sugjeronit? Kam shum nevoje per keshilla. Me reskpekt

  1. Doktoresha Bjanka Salliu

    Pershendetje!
    Procesi i daljes se dhembeve ndikon ne luhatje te oreksit, nje shka tjeter mund te jete edhr fakti qe ne kete moshe femija fillon ti zgjedhe vet ushqimet, diferencon ato qe I pelqen ne shume, kjo mund te vije edhe si rezultat i konsumimit i po te njejtave ushqime per nje kohe te gjate( sic jane perimet e frutat qe jane ushqimet e para qe konsumon bebi)

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X